Avatar billede iakob Nybegynder
06. juni 2001 - 13:18 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Unknown-dialog???


Jeg har en excel fil, som jeg har sammenkædet til Access. Det virker fint.

Nu prøver jeg at lave en forespørgsel, som finder de rækker hvor kolonnen Status ikke er noget bestemt. Min SQL forespørgsel ser således ud:

SELECT Fejlindrapportering.[Ark/Funktion], Fejlindrapportering.Kommune, Fejlindrapportering.Dato, Fejlindrapportering.[Fejl nr#], Fejlindrapportering.Fejlbeskrivelse, Fejlindrapportering.Klassifikation, Fejlindrapportering.Status, Fejlindrapportering.Forslag, Fejlindrapportering.Kommentar, Fejlindrapportering.[Service-ansvarlig], Fejlindrapportering.Modtager, Fejlindrapportering.[Udviklings-ansvarlig]
FROM Fejlindrapportering
WHERE StrComp((Fejlindrapportering.Klassifikation),\"Æ\",1)<>0 AND StrComp((Fejlindrapportering.Klassifikation), \"ændring\",1) <> 0 AND (StrComp((Fejlindrapportering.Modul),\"disp\",1) = 0 OR StrComp((Fejlindrapportering.Modul),\"disponering\",1) = 0) AND (Fejlindrapportering.[Status]) <> \"afsluttet\";

Hvis jeg forsøger at se dette, kommer der en dialog boks frem, hvor der bare står \"Unknown\". Hvis jeg istedet skriver:

(Fejlindrapportering.[Status]) = \"afsluttet\";

Så melder den ikke fejl.

Jeg er absolut og total nybegynder med Access, men ikke med sql.

Er der nogen derude som kan fortælle mig hvad Access forsøger at fortælle mig, ved at sige \"Unknown\" til mig og hvad jeg kan gøre ved det?

Avatar billede iakob Nybegynder
06. juni 2001 - 13:22 #1
Jeg kan forøvrigt skrive:
(Fejlindrapportering.Status) <> \"afsluttet\"
og få den samme unknown-dialog frem.

(De firkantede paranteser var et desperat forsøg på at få access til at makke ret og er altså ikke en del af min oprindelige kode.


12. juni 2001 - 10:06 #2
Hej Jakob,

Det er svært at sige, hvad der er galt uden selv at have fingrene i arket.
Men jeg ville nok prøve at åbne \"tabellen\" Fejlindrapportering og forsøge at lave nogle forskellige filtre for måske at kunne lokalisere hvad der trigger fejlen. Får du samme fejl, hvis du højreklikker på kolonnen [Status] og skriver: <>\"Afsluttet\" i det hvide felt?
Evt prøve at afgrænse arket i Excel, således at du kun sammenkæder med et område istedet for hele arket. (husk at slette tabellen og sammenkæd igen!)

Bare nogle ideer...

/Thomas
Avatar billede iakob Nybegynder
12. juni 2001 - 13:57 #3
Hvis jeg skriver <> \"Afsluttet\" i det hvide felt, så har jeg problemet. Det er den eneste betingelse, der er.
Jeg har omnavngivet kolonnen til Tilstand i Excel arket uden det hjalp.
Andre kolonner giver ikke fejlen, men det er lige meget hvad værdien er for Status-kolonnen.

Når jeg går ind i Guiden Sammenkæd regneark og vælger \"Vis navngivne områder\" får jeg fejlmeddelelsen:
The Microsoft Jet database engine could not find the object \'Ark1!_\'. Make sure the object exists and that you spell its name and the path correctly.

Men jeg har ikke lagt det objekt ind. Kan det være det, som volder problemer. Jeg har prøvet at kalde hele arket noget i excel og jeg har prøvet at kalde de kolonner jeg bruger noget. Jeg kan ikke afgrænse excel arket til et fast antal rækker fordi der kan komme flere rækker til senere og det er nogle endnu mere newbies end mig der skal taste disse rækker ind.

Avatar billede iakob Nybegynder
25. juni 2001 - 12:55 #4
Det ser ikke ud til at jeg kan give nok informationer til at jeg kan få mit problem løst... Men jeg flytter et relateret spørgsmål til excel - kategorien
Avatar billede iakob Nybegynder
25. juni 2001 - 12:55 #5
Jeg afslutter spørgsmålet nu
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester