Avatar billede xsix Nybegynder
21. august 2007 - 02:48 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Guide til PHP spil ?

Ville høre om der er nogen som kender en god side med en guide til at programmere et PHP spil ?
Jeg har selv siddet og ledt, men har ikke kunne finde noget selv.

På forhånd tak.
Avatar billede dkfire Nybegynder
21. august 2007 - 12:51 #1
php spil ?? hvad havde du tænkt dig med et php spil ??
Avatar billede xsix Nybegynder
21. august 2007 - 17:41 #2
Jeg ville gerne prøve at lære at lave et, men ved ikke helt hvor jeg skal starte osv, så ville være godt at se en guide til det.
Avatar billede olebole Juniormester
21. august 2007 - 17:49 #3
<ole>

Problemet er nok, vi ikke forstår, hvad du mener med et PHP-spil. PHP er jo et serversprog, så det kan du ikke bruge til noget i en browser  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede xsix Nybegynder
21. august 2007 - 21:04 #4
Ja det ved jeg, men tænker på de der browser spil der er rundt omkring.
Så noget hvor man har en figur, og så 2-6 forskellige evner, og i hver evne har man så nogle forskellige tal, alt efter hvor stærk man er, og så kan man træne sig stærkere osv.
Som eksempel kan nævnes:
www.barafranca.com
www.monstersgame.co.uk
www.lovehina.dk
www.travian.dk
og mange andre.
Avatar billede peterpedersen Nybegynder
21. august 2007 - 21:34 #5
Puuuuuhaaaa. Det er meget meget omfattende. Hvis du ikke har programmeret php før, vil jeg råde dig til at glemme din ide. For det første tager det nok 3-4 for at få et resultat der er noget værd. Og for det andet er php ikke bare LIGE at lære.

jeg vil sige at du bare helt skal glemme ideen før du egenlig ved hvordan man programmere php !
Avatar billede olebole Juniormester
21. august 2007 - 23:11 #6
<ole>

1) Sæbekassebil
2) Volvo

- den rækkefølge gælder også programmering  ;o)

/mvh
</bole>
Avatar billede xsix Nybegynder
21. august 2007 - 23:28 #7
Jeg har programmeret i PHP før, det jeg efterspørger er bare om der er nogen der kender til en guide på området :)
Avatar billede olebole Juniormester
22. august 2007 - 01:07 #8
Du skal være ekstrem-haj i HTML, CSS, DOM, JavaScript og PHP, hvis du skal lave den slags onlinespil. Jeg tvivler meget på, du finder tutorials på området  :)
Avatar billede xsix Nybegynder
22. august 2007 - 10:18 #9
Ja det ved jeg, men jeg tænkte på at starte blødt ud, med et login system, brugere, nogle få evner, og så nogle måder at træne dem på, og så kun bruge PHP og mySQL, til lige at lave det første "simple" der, og så ellers bygge stille og roligt videre på det. :)
Men du har nok ret, for jeg har ihvertfald ikke kunne finde nogen tutorials.
Avatar billede intel4004 Novice
22. august 2007 - 10:21 #10
har du programmeret spil før? Det har jeg nemlig ikke og mit første trin, ville jeg pludselig det, ville nok være at læse en god bog om spil-programmering. Men du spørger specifikt til spil programmeret i PHP?

Jeg kunne sagtens forestille mig et simpelt "kryds-og-bolle" spil hvor man skriver det meste i PHP og resten af spillets interface i HTML+Javascript. Simpelthen fordi man kunne foretrække at programmere spil-logikken i PHP. En ultimativ kombination må være PHP+Axaj+MySQL. Så jo, det lyder som et stort projekt i sig selv. Men det gør jo heller ikke noget.

Et spil kan jo helt naturligt have nødvendighed for klient-side eksekvering og tit ser man jo at f.eks. Flash bruges til dette. Men så vidt jeg forstår så giver Ajax lige præcis mulighed for at requeste serveren uden at reloade hele siden - men jeg har dog ingen decideret erfaring med Ajax.

Men overordnet så har de fleste single-player-spil vel kun nødvendighed for klient-side eksekvering? Muligvis noget andet med multi-player-spil. Vælger du at programmere i PHP får du en måske unødvendig kompleksitet da du får en ikke altid så hensigtsmæssig opdeling af spillets eksekvering: både på server-siden og på klient-siden.

...drak vistnok for meget kaffe i går... :)

Mvh Intel4004
Avatar billede xsix Nybegynder
22. august 2007 - 20:11 #11
Mange tak for dit svar, men den type spil jeg tænker på, er kun tekst-baseret.
Jeg har undersøgt bøger, men inden for emnet PHP spil programmering er der kun 1 bog, og den har kun fået dårlige anmeldelser, da den stortset kun fortæller hvordan man programmere i PHP i al almindelighed.

Men jeg må vel bare prøve mig frem uden en guide så :)
Avatar billede mr-kill Nybegynder
22. august 2007 - 20:30 #12
Når du komme i gang og kører fast, så fang mig på renebach[at]hotmail[dot]com, så kan det være jeg kan hjælpe.
Avatar billede xsix Nybegynder
09. september 2007 - 00:11 #13
Intet svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester