SATA problem - computer fryser
Hejsa alleJeg købte for et par uger siden en HP ev2515eo til min kone. Jeg bemærkede at der kom små pauser når man bl.a. afspillede film, eller når man gemte noget på disken.
Det er rimeligt tilfældigt hvornår pauserne kommer, men det varer altid en 1-2 sekunder, hvor alting så fryser - ved afspilning af film ses/høres det som om tiden bare står stille.
Det samme gør sig gældende når der jeg skal skrive noget til disken eller læse noget derfra med ethvert andet problem - f.eks. kan stifinder godt lige stå 1-2 sekunder når jeg åbner en mappe, eller notepad kan stå 1-2 sekunder når jeg gemmer en tekst fil.
Jeg tror det er harddisken, da det for det første er vidt forskellige ting det sker ved, og der kommer en lyd fra hvor jeg ved harddisken er placeret - ligesom et DVD-drev der hurtigt spinner op.
Ekstra info:
- Det var vista installeret på den, hvor fejlen også var. Jeg har siden installeret XP, hvor fejlen også er.
- Ved afspilning af .wmv filer (har kun lige prøvet 3, men der var ingenting) er der ingen pauser. Det synes jeg er lidt mærkeligt.
- Sætter man computeren i dvale kan den ikke rigtig starte op igen. Jeg kan se der kommer lys i alle dioder, men skærmen forbliver bare sort. Ved ikke om det er relateret til harddisk problemet.
Er der nogen der kan hjælpe? Er det et driver problem eller et problem med selve harddisken?
På forhånd tak.
