27. august 2007 - 12:29Der er
2 kommentarer og 1 løsning
richedit til html
hejsa alle eksperter...
jeg er ved at lave en teksteditor, som også skal kunne "konventere" teksten i en richedit til html. lige nu bruger jeg følgende: form10.Memo1.Text := '<html>' + '<head>' + '<p>' + richedit1.text + '<p>' + '</head>' + '</html>' ;
problemet er bare at hvis teksten i richedit er:
dette er teksten
så bliver det til hjemmesiden til: dette er tekste ( altså uden linjeskift )
er nogen som har en ide til hvordan man kan indsætte <br> ( html taget for linjeskift) der hvor det skal bruges?
Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.
Jeg tror ikke det findes i forvejen i Delphi, ved at der findes en funktion i php nl2br, men det hjælper jo ikke så meget. Men den er jo hurtig at lave selv.
sådan lige hurtig ud af hovedet.
funktion nl2br : string; var i : integer; begin for i:=0 to Richedit.lines.count-1 do result:=result+Richedit.lines[i]+'<br>'; end;
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.