Avatar billede tweak Nybegynder
09. september 2007 - 20:18 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

DOCTYPE og validere

Jeg kan bare ikke få mine side til at validere

Nogen som kan hjælpe.?
Vi er nød til at ta den her:
http://www.htmlhelp.com/cgi-bin/validate.cgi?url=http%3A%2F%2Fwww.hpregnskab.dk%2Fydelser.php&warnings=yes&input=yes

http://validator.w3.org er nede.
Avatar billede olebole Juniormester
09. september 2007 - 20:31 #1
<ole>

Den validator er da vist ikke mange døde fluer værd!  :o|

De eneste fejl, jeg umiddelbart kan finde er:
1) XHTML er case-sensitive, hvilket betyder, du _skal_ skrive tag-navne med små bogstaver.
2) Med mindre det i W3C's rekomandationer explicit står skrevet, at en attribut skal staves med stort, _skal_ den skrives med småt.

Selvom du får markup-koden til at validere, er der dog ingen, der siger, det er valid XHTML, du laver. Der skal meget mere til for at lave valid XHTML - herunder at serve dokumenterne korrekt, samt scripte i overensstemmelse med XML-DOM'en. Ellers er det rystende ligegyldigt, hvor godt din markup-kode validerer  ;o)

/mvh
</bole>
Avatar billede olebole Juniormester
09. september 2007 - 20:33 #2
- og  så er det jo helt sort, at bruge en meta, der definerer indholdet som værende HTML, når du prøver at skrive XHTML:
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1" />
Avatar billede jesper-moeller Nybegynder
10. september 2007 - 19:43 #3
<script>
required attribute "TYPE" not specified.

Typical value:  type="text/javascript" for <script>.


-----

if" border="0"></a></div>
required attribute "ALT" not specified.

-----

hin.js'+'"></sc'+'ript>')
delimiter "'" invalid: only S separators and TAGC allowed here.
end tag for element "SC" which is not open

Er vist " der drille

-----

http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.hpregnskab.dk%2Fbogholderi.php&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&group=0&ss=1
Avatar billede tweak Nybegynder
10. september 2007 - 19:47 #4
jesper-moeller, undskyld for at ha spildt din tid :( Jeg har lagt siden fra mig for en stund, så der er ikke noget at kigge efter mere. Jeg skulle ha bedt olebole om et svar igår men kom fra det. :-(
Avatar billede jesper-moeller Nybegynder
10. september 2007 - 19:53 #5
pyt... to kun 30 sek at køre den gennem w3c ;-)
Avatar billede tweak Nybegynder
16. maj 2008 - 06:53 #6
olebole et svar?
Avatar billede olebole Juniormester
16. maj 2008 - 23:41 #7
Yups - kommer her  ;o)
Avatar billede tweak Nybegynder
17. maj 2008 - 00:27 #8
Takker, du er altid så kritisk ; ) og jeg lærte meget af dig (tror jeg nok) i en tråd jeg havde oppe om design engang, slår du ikke et smut forbi: http://www.eksperten.dk/spm/831639
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester