Avatar billede Slettet bruger
14. september 2007 - 14:19 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

dele filer via vpn

hej ..

jeg har en pc der står på en anden ejendom, jeg har så lavet en vpn forbindelse dertil og vil så gerne kunne se de delte mapper under "MSHOME"  men den er der ikke. søger jeg efter pc navnet finder den heller ikke den.
Skal ip segmentet være det samme som hos mig ?? min kører med 192.168.0.101 , den anden pc med 192.168.1.177 .
Avatar billede nykh Nybegynder
14. september 2007 - 14:27 #1
Prøv at gå ind på den direkte. I kør skrives: \\192.168.1.177

for at søge, skal der sendes broadcast trafik over tunnellen, det er meget almindeligt, at det ikke sker automatisk
Avatar billede Slettet bruger
14. september 2007 - 20:03 #2
fandt fejlen.... windows firewall skulle disables, men hvorfor ?? er der en port der skal åbnes ??
Avatar billede zyflex Nybegynder
29. september 2007 - 21:10 #3
Du skal have port 1723 åbnet til vpn.
Avatar billede Slettet bruger
01. oktober 2007 - 18:44 #4
jep, fandt jeg også ud af :-)
men tak alligevel
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester