23. september 2007 - 22:45Der er
9 kommentarer og 1 løsning
anonyme mails?
I forbindelse med begrebet sikkerhed, ja så tænkte jeg egentlig på de mange typer webhoteller der udbydes. Hvor sikker kan jeg være på at personer ansat hos disse udbydere ikke sidder og snager i mine mails? Dette uanset om det er anerkendte TDC, Tele2, eller mange af de lidt mere anonyme?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Mon ikke de har nogle sikkerhedsprocedurer nogle af stederne. Men ellers så må man jo se realistisk på det. Mon ikke de fleste administratorer har andet at lave end at begå ulovligheder på et sådan område plus at de nok også har andet at brugen siden på.
Men teknisk er det jo muligt, men umuligt at vide.
Hvordan sikrer du dig, du kan tale i telefon, uden nogen lytter med? Hvordan sikrer du dig, dine samtaler med offentlige ansatte forbliver fortrolige? Den slags kan man jo ikke i virkeligheden engang diskutere sikkert med sin advokat!
- men på den anden side er det jo rigtig nok at: Bare fordi, man er paranoid, betyder det ikke, de andre ikke er efter én! ;o)
Olebole> du har helt ret, intet kan være sikker, men jeg har s.. ikke alt for meget tillid til de mange nye selskaber der dukker op med lynets hast, men det må jeg vist lære at leve med.
fsconsult.dk> jeg arbejder videre med mulighederne, men det vil nok være for meget forlangt at modtagerne skal kunne indrette deres postsystem m.h.t. kryptering. Jeg skriver daglig til ret mange og konstaterer at ikke engang alle lukker deres mail op inden for relativ kort tid. Så de er vist ikke nørdet og ved helt sikkert intet om hvordan man gør.
ret beset kan du jo ikke vide hvor ofte folk åbner deres postsystem, men bare se at de ikke svarer :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.