Avatar billede kongknabe Nybegynder
25. september 2007 - 11:08 Der er 2 kommentarer

Problem med avanceret elastisk CSS layout.

Hejsa.. Sidder og bakser med et problem i CSS - er ved at nå den konklusion at der nok desværre ikke findes en løsning på mit problem, men vil lige høre om der skulle være nogle herinde der kan nogle tricks!?

Har følgende kode:

<div id="wrapper">
    <div id="top"></div>
    <div id="bottom"></div>
</div>

#wrapper skal have en højde på 50% af BODYen.

#top skal udvide sig alt efter hvor meget indhold der er i den, men maks til 50% af #wrappers højde - Hvis der kommer for meget indhold i #top skal der komme en scrollbar (overflow: auto;).

#bottom skal udvide sig alt efter hvor meget indhold der er i den, men maks til den højde der nu er efterladt til den (Altså, maks højden af #wrapper minus hvad end nu #top må fylde) - den skal lige ledes have overflow:auto hvis dens indhold overstiger dens maks højde.

- Håber denne forklaring giver mening!?  :-)

Har forsøgt mig på en masse forskellige måder, desværre uden held. (Har sågar prøvet at bruge Tables, men kan ikke få det til at virke. - Vil helst undgå Tables, men det er en acceptabel løsning hvis intet andet virker.)

Det skal virke i IE7,  Firefox. (Er i dette tilfælde ikke nødvendigt at det virker i IE6 eller andre browsere ud over de nævnte) :-)

Håber der er nogle der kan løse dette :-)

Mvh. Rasmus
Avatar billede olebole Juniormester
25. september 2007 - 17:05 #1
<ole>

Problemet er, at teknologierne omkring HTML slet ikke er beregnet til at tage højde for den slags designhensyn. I CSS 2.1 er man så ganske småt begyndt på det - men ikke i det omfang, du kræver.

I stedet er løsningen nok at lære at designe til WWW. Et godt webdesign, ser ikke bare godt ud - det er også til at have med at gøre i kodesammenhæng  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede kongknabe Nybegynder
25. september 2007 - 17:28 #2
Ja, er også kommet til konklusionen at det ikke kan lade sig gøre.. Har løst det med to linjer javascript - grimt, ja jeg ved det, men det virker og er en væsentlig funktion på siden som den ser ud nu... :-)

Jeg designer i øvrigt primært sider til mennesker! - Et godt website er først og fremmest til at forstå og til at bruge for dem der besøger siden - Kode, samt design er midler til at opnå dette! ;)

(Nej, jeg forstår din pointe med at udvikle til WWW, og det vil jeg også mene at jeg overvejende gør, men en gang imellem må man fuske lidt for at få det hele til at gå op i en højere enhed :-)

Mvh. Rasmus
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester