29. september 2007 - 02:06Der er
25 kommentarer og 1 løsning
Spil hakker efter en halv time ca.
Hej E.
Har for noget tid siden lige opgradert dyret.
er så begyndt at spille lidt wow, lidt transformers og dawn of magic.
alle 3 spil begynder at hakke voldsomt efter 30-45 minutter ca. plus minus.
Systemet starter op på 21º på CPU'en og omkring 22º på bundkortet. Jeg ved dog ikke hvor varm grafikkortet bliver, men den bliver ret varm (vuderet ved at røre ved kølegitteret)
Når jeg spillet kommer CPU'en op på omkring 34º og bundkortet ca. 33º.
sidefilen finder du ved at klikke på system, avanceret, instillinger ud for visuelle efekter, derefter avanseret, ned på skift, så kan du ændre sidefilen.
Til en start er de fleste spil fejlbehæftede, netop pga af deres kompleksitet. De render typisk ind i et mem eller program loop, der så hæmmer OS'et og dermed proces hastighed. - det eneste man kan gøre ved det, er at holde dem opdateret med de konstante program rettelser der er til dem. Disse følger typisk med OS’ets opdateringer, så sørg for at din Windows er helt på dupperne på MS update. Ikke kun de kritiske, men alle ( kør bruger defineret i stedet) inkl. drivere. - her også vigtigt ( specielt for spil), at du anvender seneste video driver. Det kan være dit videokort, der fejler efterhånden. Se din prodocents hjemmeside.
Du nævner varme – her er det igen, specielt for spil, også vigtigt at videokortet også er godt nedkølet – ikke kun processor og bundkort. Dette kan sikres med større køler direkte på kortet eller kabinetkøler. Det bliver hulens varmt med f.eks WOW i max opløsning.
Jo mere top-shape dit OS og diske er, jo bedre (og længere) kører du uden problemer. Gør dig til en vane at rydde op jævnligt:
Start med at rense op med denne her. www.ccleaner.com. Kør både ”Rense” og ”Register”. Brug den ofte, husk at gemme password etc, da den sletter cookies også som std. Kør den ofte ( f.eks 1 gang om ugen, hvis du surfer meget), så du altid har rent ”hus”.
Tjek med chkdsk om du har nogle bustede filer på din disk. START->Kør->CMD + enter-> tast ”chkdsk c: /f /r” ( uden ””). Gentag for hver af dine drev, ved at udskifte c: med f.eks d: osv.
Ja - det kan man godt- Der findes alm. chipset kølere ( meget billige ) der kan skrues ned i køler ribberne ( uden skade) og køler rimeligt. Strømme sluttes så til f.eks HDD strømmen med en strøntyv. Enkelt, billigt og funktionelt - men ikke nær så effektivt som spec. designede grafik kølere, der passer på kortet. Men bedre end ingenting- dit kort har jo ingen fra fødsel.
Har fået lavet en midlertidig løsning.. nu har jeg jo har skiftet hele systemet ud til det nye her, sidder der jo en fin lille blæser på min gamle cpu. :)
Så et par strips osv og grafikkortet idler på omkring 40º istedet for 66-68º. :D
Har set den ramme 100º i spil, så bliver spændene at se hvad den kommer op på nu. :D
Har så tilgengæld fundet ud af at min ene ram "port" ikke virker. :(
"idler på omkring 40º i stedet for 66-68º. :D" lyder mere fornuftigt ;-) 100 :-O er er på kanten af "burnoff" og de fleste GFX kort er da selv droslet ned som beskyttelse. Overvej måske også en ekstra kabinet blæser og sørg for din kasse står frit uden at være tildækket ( kan få luft). Blæs div. kort fri for støv med trykluft, da dette isolere og medvirker til forøget varme. Alternativt, køb dig en bageri pensel i nærmeste supermarked ( skal være natur hår – ikke kunstig). Børst den af med den. De laver ikke statisk el. og koster en flad 10’er ;-)
"ram "port" ikke virker. :(" - 2xÆV, lugter af nyt bundkort og forklare dit problem. Er du sikker på, det er porten og ikke bare klodsen? Prøv at bytte om på dem og test så om fejlen stadig er på samme port. Prøv også i første omgang at hente en seneste BIOS til dit kort. Det behøver ikke være en hardware fejl ( krydser fingre ).
Forresten - vedr. RAM. Jeg bruger den her MemTest. http://www.freewindows.dk/fw/modules/mydownloads/singlefile.php?lid=224 ( klik på disketten ) Den er genial, da den selv lave er boot disk ( en LINUX variant) og kører testen stort set unattended. Den vil muligvis kunne fortælle dig om det er klodsen eller selve porten.
har byttet rundt på alle klodserne for at se... og alle 4 klodser virker i 3 af portene, og ingen af dem virker i den 4 port, så er ret sikker på det er porten den er gal med. :D
Har lige sat siderne på igen osv, og nu idler den ved 43-44º
stadig bedre end 66-88º (uden side) og 73º (med side) *GG*
ÆV - nyt bundkort i, makker. Tyder på en hardware fejl. Omvendt med de temperature du har kørt med, bliver HW til sidst skadet. Når du søger efter et nyt - så sørg for, at din CPU, RAM og grafik kort er understøttet. Lidt af et detektiv arbejde, men kan godt betale sig at bruge tid på.
43 grader i kabinettet er stadig lidt højt, men ok. 30-35 grader er mere passende.
OK. De temperatur, du nævner, er OK nu - men hvis HW allerede er skadet af varme, er skaden sket. Det at dit bundkort har problemer med en RAM port kunne tyder på det. Du kommer til at bøvle med det fremover. Invester i første omgang i et nyt MB - og tag den så derfra.
Er lige kommet hjem idag og skulle lige prøve den ram port igen.. og guess what... den virker nu. :S
Har ikke været hjemme, så har ikke fået ringet til forhandler.. hvilket nok også er meget godt, for hvis den var kommet derover, var jeg kommet til at skulle betale timeløn for at de kunne finde ud af at den virkede. :S
Men vender tilbage senere og fortæller hvordan den kører. *G*
cpu på 40-70 grader er fint ;-) og gpu på 40-60 går også. De bliver varme, så nu skal du ikke tro, det skal være et køleskab;-) De er skam bygget til det. Det ser rigtig godt ud nu, mon ikke dine spil kører godt nu.
har ikke haft nogle problemer endnu, som du kan se på tiden, har jeg gamet de sidste 5 timer. :D
Og er skam godt klar over det ikke er et køleskab, men overvejer faktisk at skaffe et kabinet med bedre airflow og så noget vandkøling engang når der er nogle penge til det. :D
Har pt et Aopen HX08.. og det SUTTER, både hvad angår plads og airflow. lol :D
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.