01. oktober 2007 - 12:34Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Rotering med problemer
Hej alle,
Hvis man kigger på EU-flaget, så sidder de 12 gule stjerne i en pæn cirkel rundt om centrum. Den funktion kan jeg ikke få lavet automatisk i Illustrator eller hvorledes!? Jeg har prøvet rotate og transform toolet, men problemet ligger i at stjerne rotere med på de måder. I EU-flaget, er stjerne ikke roteret!!
Hvad gør jeg uden at skulle placere stjernerne manuelt!?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Du kan lave din egen brush ved blot at trække din stjerne ind i feltet med dine egne brushes, hvorefter du tegner en cirkel og bruger brushen på cirklen. Du kommer nok stadig selv til at justere så det rette antal og afstande passer. Men tror der er den eneste løsning jeg kan foreslå.
Ja det overvejede jeg også, men ville gerne have en præcis og auto måde at gøre det på, så jeg siger tak, og må vist gøre det lidt manuelt ;-) Tak.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.