Hvilket videokamera
HejJeg skal købe et videokamera som bare skal bruges til hjemmevideo, så der er ikke et behov for et dyrt professionelt kamera. Dog må det gerne tage nogenlunde pæn video, også om aftenen og indendørs, hvor der ikke nødvendigvis er det bedste lys.
Det er vigtigt at det nemt kan tages ind på computeren, og at det er et format der ikke udgår lige med det samme. Ved ikke om et harddisk kamera er det bedste valg, eller om man kan spare lidt og vælge et med bånd til mit behov.
Jeg skal bruge Premiere til at redigere det med (har nemlig det gennem mit arbejde), så det må gerne lave format der kan benyttes der.
Der er en maks grænse på omkring 3500 kr.
Jeg håber I kan hjælpe lidt, eller hjælpe lidt på vej, da jeg er lidt lost i alle de muligheder der er? :)
