Det er ikke de helt store krav du stiller og jeg vil derfor anbefale dig dette kort--->
http://www.hauppauge.com/pages/products/data_pvr150.htmlDette kan købes i kits både med og uden remote og er et knivskarpt kort til en HTPC da der er indbygget MPEG2 encoder så din CPU ikke belastes når der optages programmer.
Skal det hele være lidt mere sofistekeret så fås dette kort også med en dobbelt tuner med samme specefikationer. På den måde kan man enten se et program mens man optager et andet eller... optage 2 forskellige programmer på én gang. Link til dette kort her--->
http://www.hauppauge.com/pages/products/data_pvr500mce.htmlGrunden til at både nva og jeg anbefaler netop hauppauge´s TV-kort er at disse stort set alle er understyttet i alle de forskellige frontends (læs: TV-programmer) der findes både på windows og Linux maskiner. Så har man sådan et i hånden går der ikke mange minutter før man har en maskine oppe og spille:-)
Jeg kører selv med en HTPC med 2 PVR500 kort i, så jeg kan optage eks. 3 forskellige udsendelser samtidig + se et 4. program på den sidste linie. Selv når alt dette er oppe og spille på en gang så er belastningen på min CPU (AMD 64X2 +4200 / 1Gb Dualchannel RAM) max oppe og ringe på 34%
Du kan også se en maskine der er bygget af en der er mere vantittig end mig her--->
http://www.snapstream.com/Community/Articles/hydra/default.aspHer er der ikke mindre end 5 PVR500 kort i maskinen.
Det siger lidt om kvaliteten af de komponenter der er brugt på disse kort... At de kan passe på sig selv og ikke belaster ens setup på samme måde som mange andre:-)
Der findes også løsninger til digitale indputs via antenne, kabel eller sattelit hvor det er muligt at se full-HD udsendelser + en del andre fordele. Men det får du ikke meget ud af så længe du kører med en af de gode gamle CRT skærme.
Håber du kan bruge noget af ovenstående til noget fornuftigt og kom endelig med tillægsspørgsmål hvis du er i tvivl om noget:-)
//Beach