Avatar billede shin925 Nybegynder
04. oktober 2007 - 21:22 Der er 3 kommentarer

Langsom bærbar

Hej,

Sidste år købte jeg en bærbar computer som skulle erstatte min gamle stationære. Jeg købte en Acer TravelMate 5620 (Specs: Intel Core2 2x1.66 GHz CPU, 2Gb RAM Nvidia Geforce Go 7300 grafikkort.) da jeg gerne ville kunne spille på den. Det undrede mig lidt at den egentlig ikke kørte spil som WoW og forskellige steam spil, en smule langsomt og hakkende og at jeg ikke kunne spille dem på 1440x900 opløsning unden at frameraten ryger ned, men jeg tænkte det nok bare var fordi det netop var en bærbar og at de nok ikke kørte så hurtigt.

Men så da jeg var inde på et WoW forum faldt jeg over en post der spurgte om hvilken laptop der kunne bruges til at spille WoW. Jeg blev overrasket over at der var flere der svarede at de kunne køre spillet med fuld grafik på den højeste opløsning med en framerate på 60, på computere der havde dårligere specs end min! Min framerate ligger kun på omkring de 20 i alle 2004-2006 spil og 5-10 i de fleste nye spil.

Er det normalt eller er der noget jeg gør forkert?

Daniel
04. oktober 2007 - 23:12 #1
... rigtige driver(s) passende til din hardware ?
... checket for Uønskede elementer (Spyware, virus, ...) ?
... fuld WindowsUpdate ?
... hvilke sikkerhedsprogram(mer) ?
Avatar billede shin925 Nybegynder
05. oktober 2007 - 10:36 #2
"... rigtige driver(s) passende til din hardware ?"
Ja. Downloadet fra Acer support da det er den eneste driver der passer til.

"... checket for Uønskede elementer (Spyware, virus, ...) ?"
Ja. Skal også lige siges at det jo ikke er noget nyt problem. Den har altid været sådan. Synes bare det er mærkeligt at min kører spil så dårligt.

"... fuld WindowsUpdate ?"
Ja.

"... hvilke sikkerhedsprogram(mer) ?"
Norton Internet Security og Windows Firewall.
08. oktober 2007 - 13:23 #3
For en go' ordens skyld -> ... har ikke yderliger til denne ...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester