07. oktober 2007 - 18:53 Der er 35 kommentarer og
2 løsninger

Nogle spørgsmål og meninger om "F-tasterne"

Jeg sad på arbejdet i dag og fedtede med computeren da jeg begyndte at tænke på den fjollede række af taster der sidder oppe i toppen.

Ja, kære læser jeg taler om F-tasterne. (F1,F2,F3, etc.)

Hvad står F for?

Har de alle en specifik funktion eller er der nogle der bare er der fordi de ikke har noget bedre at lave?

Jeg har nu været ivrig bruger af computere i snart 10 år og jeg bruger kun F4 til at lave [Alt+F4]-finten. Og så F5 til at refreshe sider på internettet. Derudover har jeg vidst brugt F8 en enkelt gang til en XP installation.

Disse funktioner kunne jo egentligt godt varetages af andre knapper, og efter min mening er F-knapperne spild af plads på et keyboard. Det samme gælder de ekstra  nummer taster ude på højre side. Hvorfor har man dog lavet dobbelt op? Men det er måske en anden historie...

Er der noget jeg ikke ved? Har F-tasterne en hemmelig funktion eller dagsorden? Bruger i dem til noget eller er i enige med mig?

Eller skulle jeg få noget vigtigere at gå op i? ^^
Avatar billede martin_moth Mester
07. oktober 2007 - 19:01 #1
Tasterne hedder Funktionstaster - du må selv gætte hvad F så står for (PS: Funktion hedder næsten det samme på engelsk)

Det er rart at have disse F-taster til mere specielle programmer, eller hvis du selv programmere, og vil hænge din kode op på nogle tastatur-taster. Men i word/excel/Solitare kan man vist fint leve uden...

Jeg bruger ofte alle F-tasterne pånær F7 og F10, F11 og F12 - dem tror jeg ikke jeg nogensinde har brugt. På den anden side, kunne ud ikke også leve uden 2 shift-taster eller 2 Ctrl-taster?

Mht nummertasterne, så er det langt hurtigere at taste på et tastatur med numrene ude til højre - se på en ekspedient i en bank, f.eks... Men der findes også tastature uden disse numre til højre - se på en bærbar PC (hvor man ofte kan købe et løst nummer-tastatur til at have ved siden ad, hvis man ofte taster mange tal ind.

Din sidste kommentar kan jeg tilslutte mig.
Avatar billede enya Nybegynder
07. oktober 2007 - 19:10 #2
F12 bruger jeg til at få full-screen i eks. IE. Og nummmertasterne er uundværlige hvis man taster mange tal ind.
Og til din sidste kommentar.. Ja, det var måske ingen skade til. :)
Avatar billede hjaelp-soges Nybegynder
07. oktober 2007 - 19:11 #3
Prøv at klikke på F11 herinde hvor du er nu, så gøres skærmen, stører, klik så på F11 igen og skærmen har sammen størelse igen..
Avatar billede enya Nybegynder
07. oktober 2007 - 19:14 #4
Rettelse: Der skulle stå "F11" og ikke "F12" i min kommentar..!
07. oktober 2007 - 19:14 #5
Folk er godt nok flabede ^^
Avatar billede haverslev Novice
07. oktober 2007 - 19:16 #6
Jeg mener vi bruger genvejstaster og F tasterne for lidt og det er en stor medvirkende årsag til at mange får museskader

Alle programmer har mere eller mindre deres egnet funktioner i F-tasterne.
http://www.3wave.dk/Tastaturet.pdf

Nu arbejder jeg en del i SAP og bruger en del genveje/F taster.
http://www.sapdesignguild.org/resources/References/nv_fkeys_ref2_e.htm

Windows:
http://support.microsoft.com/kb/126449
Avatar billede gammelhat Nybegynder
07. oktober 2007 - 19:33 #7
F2 bruger jeg meget, den er genvej til at omdøbe i stifinder, og nyt spil i minestryger :)
Avatar billede lajlev Nybegynder
08. oktober 2007 - 10:07 #8
Syntes faktisk at christoffer_columbus har en pointe!

F tasterne er spildplads, Der er masser af ubrugte kombinationerne med f.eks. Ctrl+? eller alt+?.                                 

Mht tallende ude til højre kan du jo købe et minitastatur uden disse hvis du syntes de fylder. Standardbruger finder dog denne brugervenlig, da den er identisk til en stardard lommeregner.
08. oktober 2007 - 11:27 #9
Generelt: Se også her -> http://www.genvejstasten.dk/
Avatar billede martin_moth Mester
08. oktober 2007 - 12:37 #10
"spildplads" - mener I seriøst at I gerne ville have de 20*1 cm mere plads på skrivebordet?
Avatar billede lajlev Nybegynder
08. oktober 2007 - 13:45 #11
ja da :-O Der er en grund til at mobiler bliver mindre og mindre....generalt alt elektronik....

Se efter tendenser og ud vil se retningen ;o)
08. oktober 2007 - 14:26 #12
Ja hvorfor ikke få noget ekstra plads?

Ville du gerne have to sæt "bogstavsknapper" for eksempel?

De nye tastaturer hvor numpad'en er seperat er helt vidunderlige. Så kan man bare smide numpad'en ned i kælderen med det samme.

Og 20cm2 er meget. Det er f.eks. 4 frimærker jeg aldrig vil have plads til på mit bord.
Avatar billede gammelhat Nybegynder
08. oktober 2007 - 15:24 #13
Det er altså i virkeligheden sådan et tastatur her, du er på jagt efter?

http://www.thehumorarchives.com/joke/Microsoft_keyboard
08. oktober 2007 - 19:56 #14
Ja det er ikke meget galt ^^

Har ikke set det billede i lang tid.

Jeg giver point til alle der har deltaget med svar og/eller indlæg i debatten så læg lige et svar d'herrer.
Avatar billede enya Nybegynder
08. oktober 2007 - 20:01 #15
Tja.. Svar fra "d'herrer"...! Øh - hvad med "d'damer"...? :-)
Avatar billede haverslev Novice
08. oktober 2007 - 20:04 #16
Ønsker ikke points og er iøvrigt med vedhæng ;-)
Avatar billede enya Nybegynder
08. oktober 2007 - 20:21 #17
>christoffer_columbus: Min sidste kommentar var kun ment som en spøg.. :o) Så smider et "svar" her.. mvh. enya
Avatar billede word-hajen Nybegynder
08. oktober 2007 - 21:34 #18
Jeg skulle godt nok til at finde en pakke tudekiks frem, hvis mine F-taster blev fjernet. Dem bruger jeg forholdsvis meget - specielt i VBA og Word. Og nej, der er ikke oceaner af genvejstaster, der ikke er blevet brugt endnu, hvis man arbejder i Word.
08. oktober 2007 - 21:53 #19
Hej word-hajen.

Hvad er VBA?

Og hvem arbejder i Word? De eneste jeg kan komme på er f.eks. forfattere og studerende, men måske tænker jeg lidt snævert? :/

Jeg har et program (Launchy) der åbner når jeg trykker [Shift]+[Enter]. Kombinationer gør F-tasterne helt overflødige.

---

Hej enya jeg vidste ikke at du var en kvinde, my mistake ^^

Og jeg opfattede det aldrig som andet end en spøg.

---

Til alle:

Har i nogle taster som i synes er overflødige eller "dumme"?

Jeg kan f.eks. heller ikke forstå hvorfor der er Windowstaster (og 2 af dem oven ikøbet!). De har aldrig gjort andet for mig end at flå mig ud af programmer på tispunkter jeg overhoved ikke havde lyst til.

Jeg venter lige med at fordele point til at alle har haft en chance for at svare.
Som i jo nok har fanget så er det her emne ikke så spørgsmåls orienteret, men mere et debatoplæg :)
Avatar billede enya Nybegynder
08. oktober 2007 - 22:05 #20
>c_c: Er glad for du ku' se det var ment som en spøg.. :)
Mht. Word har jeg brugt det meget som sekretær - dengang man sendte flere alm. breve end mails :)
Iøvrigt helt OK for mig, at alt på E. ikke er spørgsmål om hardware / programmer / problemløsning osv.
Avatar billede word-hajen Nybegynder
08. oktober 2007 - 22:30 #21
#christoffer columbus -> Ja, du tænker nok lidt snævert. Der er mange virksomheder, bare alene i Danmark, der arbejder i Word. VBA er Visual Basic for Applications og kode, som man f.eks. bruger til Word, Excel, Access og PowerPoint.

Faktisk er der så mange mennesker, der bruger Word, så jeg lever af at lave VBA-løsninger til Word :-)

Og så er jeg faktisk også glad for min Windows-tast :-). Ét klik, skrive del af navnet på program eller fil, jeg skal have fat i - Enter. Vupti, så spiller det (Vista).
Avatar billede gammelhat Nybegynder
08. oktober 2007 - 23:52 #22
Jeg åbner meget ofte startmenuen med min dejlige W-tast, så skal jeg ikke føre musen helt ned i hjørnet. W-tasten plus R/E/D er heller ikke til at undvære
09. oktober 2007 - 04:08 #23
Hvordan åbner du startmenuen med W-tasten? Hvad for et styresystem bruger du?
09. oktober 2007 - 07:28 #24
Som jeg plejer at sige til mine elever/kursister:

"Du kan række armen en halv meter ud på bordet og med musen ramme det 1x1 MILLIMETER lille bitte rigtige røde kryds i hjørnet
ELLER
bruge tastaturet lige foran dig om bruge de 1x1 CEMTIMETER taster [Alt][F4]
alt afhængig af hvad der er lettest at ramme for dig ???"

<haderslev>: Tak for link: http://www.3wave.dk/Tastaturet.pdf - bruger jeg nu i min undervisning!
Avatar billede word-hajen Nybegynder
09. oktober 2007 - 08:12 #25
#c_c -> Jeg bruger Vista, men du kan også bruge W-tasten til at åbne startmenuen i Windows XP og Windows 2000.

#karise_larry -> Jeg plejer at true med at fjerne musen, hvis de benytter den "én gang til"... (f.eks. ved når de skal fra et felt til et andet i en dialogboks, hvor tabulator (eller en Alt-tast) er det eneste rigtige.
09. oktober 2007 - 12:03 #26
Øhhh mener du Windows-tasten(egentligt tasterne) eller dobbeltv tasten når du skriver (W-tasten).

Hvis du mener dobbeltv tasten så må du godt fortælle mig hvordan man åbner i XP det bruger jeg nemlig selv.

Jeg lukker sjældent vinduer med alt+f4 comboen da de to taster er placeret helt åndssvagt i forhold til hinanden.
Avatar billede gammelhat Nybegynder
09. oktober 2007 - 12:13 #27
Jeg har xp, og jeg mener Windows-tasten. Et let tryk simulerer et tryk på Start-knappen, så menuen åbner. Det samme som ctrl+esc, hvis man ikke har den.

ctrl+w kan lukke vinduer i ie og stifinder, og tabs i firefox. Den kombo ligger rigtig nok bedre end i hånden end alt+f4
Avatar billede word-hajen Nybegynder
09. oktober 2007 - 12:31 #28
#c_c -> Se min kommentar 08/10-2007 22:30:48; der skriver jeg Windows-tasten. Det er dig selv, der efterfølgende kalder den W-tasten (09/10-2007 04:08:37), hvorfor jeg så bare brugte din forkortelse.
09. oktober 2007 - 15:02 #29
Heh, min fejl.
09. oktober 2007 - 19:19 #30
Ti hi - jeg her én gang haft en stor bidetang med OG klippede musseledningen over ved en kursist... Mest som provokation...
PS: Vi kendte dog hinanden i anden forbindelse *S* det ved de andre kursister ikke !
Avatar billede word-hajen Nybegynder
09. oktober 2007 - 19:31 #31
#karise_larry -> *lol* Det må jeg huske (klip-klip-klip).
Avatar billede enya Nybegynder
09. oktober 2007 - 19:35 #32
>karise_larry: *S*. Der er nok mange, som ikke har prøvet at arbejde med PC før musen "blev født" og de har nok sværere ved at undvære den..?
Avatar billede word-hajen Nybegynder
09. oktober 2007 - 20:10 #33
-> enya - jeg tror, at du har en pointe der, men jeg tror også, at en del af miseren skyldes, at mange aldrig har lært/fået at vide, hvordan man "shopper" rundt uden en mus. Der er klart nogle steder, hvor det går hurtigere med musen, men der er sandelig også mange steder, hvor det er hurtigere og nemmere uden.

Jeg er i øvrigt fra tiden før mus ;-) og jeg lærte på den hårde måde genvejstasterne, da arm/skulder/nakke brokkede sig over det "nye" tiltag. Jeg kan nogle vildt sjove genvejstaster i Word fra "way back". Bl.a. kan jeg slet ikke finde ud af at bruge Ctrl+C/Ctrl+V.... men bruger i stedet Ctrl+Ins/Shift+Ins.
Avatar billede enya Nybegynder
09. oktober 2007 - 20:22 #34
>word-hajen: Er også fra tiden før musen. :-) Til gengæld var der 20 F-taster (mener jeg) som blev flittigt brugt.
Og du har ret i, at det ofte er dét man først lærte at bruge, som er det der falder én lettest at fortsætte med.
09. oktober 2007 - 23:11 #35
Wow i er da vidst nogle gamle nisser hvad?^^

Hvornår kom musen på banen? Samme tid som Windows vel? Og hvornår var det nu lige... :/
Jeg tror nok min far legede med DOS da jeg var barn så måske en 10-14 år siden at windows stjal billedet?

På mit arbejde bruger vi oldgamle computere og der er ganske rigtigt 20 F-taster samt en masse andre taster.

Jeg giver 7 point til både martin_moth og enya, og gemmer det sidste til hvis gammelhat ligger et svar for hans flotte billede af mine drømmes keyboard ^^
Avatar billede enya Nybegynder
09. oktober 2007 - 23:19 #36
>christoffer_columbus: Tak herfra.
Og ja - nogle af os er virkelig "gamle nisser" ... :o)
Da jeg købte min første PC (for 12 år siden) vidste jeg da ikke om jeg "turde" få Windows 95 med.. :o)
Avatar billede word-hajen Nybegynder
10. oktober 2007 - 08:05 #37
Tjaeh, jeg kastede mig i gang med Windows, Word (version 1.0) og mus for ca. - nej for pokker, det er mange år siden - i starten af '90-erne, tror jeg.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester