08. oktober 2007 - 19:49Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Opgradering af AMD pc, hjælp!
Hej (:
jeg vil gerne opgradere min pc så den vil kunne trække de nyeste spil!
lige pt ser den således ud (: : Amd 64 3500+ 2.2ghz Asus A8v-e deluxe 4x512 Kingston hyperX DDR ram Asus Geforce 6600en 256mb (forældet!!!) 160gb Maxtor sata harddisk
Har kigget lidt rundt på nyt hardware, og har fundet følgene:
Vil det nye hardware kunne det? er der noget der er bedre til samme eller billigere penge? passer disse sammen?, nogen andre forslag? Tusind tak på forhånd (:
Intel er AMD overlegen på alle fronter PT. Den jeg nævner har "kun" 2 kerner, men en overlegen CPU arkitektur og yder derfor bedre end AMD´en. MHZ ræset er for længst overstået og det kan man ikke regne med længere..
Jeg har altid været glad for AMD, og min trofaste 3500+ processor (: men det lyder som om at Intel er bedre :b Kan man mærke meget forskel på amdx2´eren og E6750?, altså også i den tunge gamer ende :b
Jeg bliver så forvirret :D , har altid fået fortalt at nvidia chipsets er det bedste , og det her har Intel P35 Express chipset :b, og det har jeg aldrig hørt om (:,
Jeg tvivler overhovedet ikke på jeres viden drenge! vil bare gerne ha det forklaret så jeg forstår :b
er Asus P5K Ailifestyle Series et godt gamer bundkort? (:
asus laver super bundkort. P35 er det nyeste chipsæt fra Intel der er klart til den nye Penryn CPU når den kommer. Nvidia chipsæts er ok, personligt foretrækker jeg intel chipsæt..
Intel´s CPU er klart AMD CPU´en overlegen. Den yder bedre på alle områder ikke kun gaming. Dette gælder stort set CPU fra 7-800kr og opefter.
Om det er godt eller ej, ud fra dit budget er det rigtig fint, det vil være en kæmpe forbedring fra dit nuværende. Du vil kunne køre stort set alle spil med max blæs i 1600*1200
Skulle jeg selv samle blev det en Q6600 CPU, Samme bundkort men i deluxe udgaven, samme gfx kort, 1066mhz ram, Win Vista Ultimate 64bit og en Corsair strømforsyning. Men så bliver det selvfølgeligt dyrere
mener du det første setup jeg foreslår er det en del bedre end det du foreslår. Der står ikke noget om hvilken ram type du har valgt.
1066mhz PC8500 ram ville jeg vælge til en q6600 CPU da den kører med 1066mhz FSB så ville ram og FSB køre 100% synkront 1:1 og det er godt for ydelsen. Generelt set, jo hurtigere ram jo bedre, der spiller dog ting ind som CL mm.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.