22. oktober 2007 - 13:56Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Mit dvd drev virker ikke
Hej
jeg skulle installer et dvd afspiller program, og det blev gjort men så virker mit drev ikke mere eller det kan ikke læse hverken dvd eller cd-rom men der står i Enhedshåndtering under fejlfinding, at denne enhed virker korrekt(mit drev hedder JLMS DVD-ROM LTD-165H )
Prøv følgende. Klik på Start – Klik på Kør > Skriv: Regedit - OK Gå ned til HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} ( findes kun en mappe der begynder med: 4D36E965 ) Hvis 'Upperfilters' eller 'Lowerfilters' står der, så slet dem. – Genstart Pc`en
Du kunne evt også prøve at gå under start->indstillinger->kontrolpanel->system-> fanebladet HARDWARE -> enhedshåndtering, tryk på plusset ud for DVD/CD-ROM drev, og højreklik på dit DVD drev og vælg fjern. Genstart computeren, så skulle windows installere det igen, og så kunne man jo håbe på det virkede :o)
hvad er upper eller lowerfilters ? der er en undermappe der hedder 0000/digitalaudio/properties er det dem jeg skal slette ??
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.