Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
25. oktober 2007 - 16:03 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Template til svar på email

Hej,

jeg søger en makro/idé til at kunne oprette et svar på en email i, i Outlook 2007, med en standard tekst i. Noget alá: højreklik på mail, "opret svartype 1".

Nogen idé til hvordan det gøres? Jeg kan ikke finde ud af at få klistret en makro på :-)

Mvh

Jesper
Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
25. oktober 2007 - 16:07 #1
Jeg har fundet http://help.lockergnome.com/office/Insert-Standard-Text-reply-message-ftopict999608.html

Og det ser jo lovende ud - men jeg kan ikke finde ud af at få det kørt, og iøvrigt ser der ud til at være lidt probs med det script?
Avatar billede kedde65 Praktikant
25. oktober 2007 - 16:10 #2
VIl du lave en makro, som ændrer din højrekliksmenu når du højreklikker på en mail? For hvis det er tilfældet, så skal du bruge VSTO og mange timers arbejde på det :-) Skal du blot lave en makro der kan sende et standardsvar tilbage på en markeret mail, så kan du lave en simpel makro. Den kan jeg hurtigt lave til dig, hvis du er interesseret.

/Christian
ck@officekonsulenterne.dk
Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
26. oktober 2007 - 09:09 #3
Mja, højreklik ville være at foretrække - men en knap i en menulinje er også OK, arbejdet taget i betragtning ;)

Det er meningen at makroen skal oprette en svaremail med predif. tekst, men ikke sende den afsted. Hvis den kan pille navnet ud af mailen, og indsætte det et sted i svaret, ville det være at foretrække. Jeg vil gerne se hvad du har for et godt bud?
Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
06. december 2007 - 13:35 #4
*bump* ?
Avatar billede j_jorgensen Nybegynder
21. marts 2008 - 19:49 #5
Closed.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester