Hjemmeside med Login mm.
HejNu står jeg og er i gang med at lave en hjemmeside. Når man kommer ind på forsiden (index.php) vil man blive mødt af 2 muligheder, den ene skal være at klikke på en knap, hvor man så bliver videre stillet til en shop, og den anden vil være en hvor der skal være mulighed for at man skal kunne logge sig ind. Når man har tastet sit login navn og kode osv. Skal man så komme ind på selve hjemmesiden. (hjemmesiden skal altså kun være for personer som har login til den).
Det skal lige siges at jeg er ny i php, og har aldrig lavet sådan noget login før, har kun lavet en hjemmeside, og det var i html og css.
Hvordan starter jeg, kan jeg godt starte med at lave layoutet samt indholdet til hjemmesiden, før man gør så den KUN er tilgændelig for personer der er logget ind?
Vil også gerne bede og lidt hjælp til hvordan eller hvor man kan læse om hvordan man opsætter sådan en login del til ens hjemmeside. Sidder selv og læser i den bog der hedder "Start på PHP5"
Går lidt ud fra at man skal kunne lave en database for man kan lave sådan noget login? og mit spørgsmål her til er så, hvordan lærer man det? hvor skal man læse om sådan noget henne?
