Avatar billede popz Nybegynder
06. november 2007 - 13:36 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

backup system

Hvad hedder det program hvor man laver en backup af sit styrersystem

f.eks når du har instellerede lyde grafik og alt det der,
lige som et hp system på en måede?
Avatar billede Slettet bruger
06. november 2007 - 13:56 #1
Der er faktisk flere systemer, som kan den slags.

Norton Ghost er ellers det mest populære, men efter at have gennemprøvet det, synes jeg faktisk det ikke lige så godt som "Acronis True Image home", af flere grunde.

Jeg har selv prøvet en del nu, og har fundet frem til, at "Acronis True Image home" er det helt perfekte til den slags kloning. Enkelt, effektivt og hurtigt.

Dertil har jeg 2 harddiske (i hver deres skuffesystemer), hvortil jeg laver mine kloninger.

Så resultatet er, at hver gang M$ går ned (og det gør det jo en gang imellem), så udskifter jeg bare med en af de andre HD-skuffer, og så kører alt igen som før. :-)

Den tid er slut, hvor M$ tager flere timer af min fritid, til at geninstallere OS og det hele! *HEHE*

Og ja, kloningen tager ALT med, fra C-drevet. :-)
Og det laver en kloning på ca. 15 min.
Avatar billede popz Nybegynder
06. november 2007 - 14:04 #2
Jamen Mange Tak:)
det var lige det jeg søgte:P
Avatar billede Slettet bruger
06. november 2007 - 14:35 #3
Velbekommen. :-)
Avatar billede Slettet bruger
06. november 2007 - 14:36 #4
Ideen med extra harddisk-skuffer er også helt genial! :-) Istedet for at rodde rundt nede i PCén med kabler osv., kan du bare udskifte skuffen. :-)
Avatar billede popz Nybegynder
06. november 2007 - 16:08 #5
Jamen Mange tak for hjælpen:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester