Avatar billede mibu Nybegynder
06. november 2007 - 19:22 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Konvertering til PHP5

Jeg har et spørgsmål!
Mit webhotel har opdateret nogle af deres servere til PHP5, burde det ikke være sådan at hvis ting virker i PHP4 så skulle det også virke i PHP5? Der kommer bare de sidste nye funktioer med!

For mit vedkommende er der flere funktioner der ikke mere fungerer, bla. noget javascriptmenu, og nogle adgangsbeskyttede mapper.
Min tanke er at der er sket fejl i opdateringen, men min udbyder mener, at det er min side der ikke er kompatibel, men når jeg nu har fundet flere af hianden uafhængige fejl så ---!

Er der nogen der der kan svare på den?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
06. november 2007 - 19:32 #1
En opgradering til PHP5 ændrer sommetider ved indstillinger, som fx registerglobals. Dvs. man kan ikke længere bare bruge $parameter, men skal bruge $_GET['parameter'], $_POST['parameter'] etc. Og det er godt - sådan burde man have programmeret også i PHP4 de sidste par år.

Men hvad der konkret går galt ved dig er nok lidt svært at sige ud fra din beskrivelse...
Avatar billede tiller3 Nybegynder
06. november 2007 - 19:38 #2
Nej der er en hel del aendringer mellem php4 og php5. Specielt i forbindelse med klasser. Saa hvis du bruger klasser saa skal du nok skrive noget af den kode om.
Men den aendring der mest lyder som den der driller dig er at argumenter ikke mere automatisk bliver tilgaengelige for dit script. Saa hvis du har siden www.example.com/myPage.php?data=something
vil der ikke laengere vaere en variable med navnet $data og vaerdien 'something'. (Det samme gaelder form forms sent med post). De data der er sendt til dit script er tilgaengelige i $_REQUEST['data'] i stedet form som $data;
(Om dette skal bruges er faktisk en config aendring, men det er en af de ting som normalt aendre sig fra php4 til php5).

Se http://www.php.net/manual/en/faq.migration5.php for en liste over de mest almindelige problemer.
Avatar billede mibu Nybegynder
06. november 2007 - 19:54 #3
Tak for svar og kommentar.
Hvis "erikjakobsen" ønsker poient så læg et svar så i kan dele.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
06. november 2007 - 20:00 #4
Nej tak.
Avatar billede mibu Nybegynder
06. november 2007 - 20:11 #5
Tak til begge :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester