06. november 2007 - 20:55Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Netværk med Vista og XP computere
Jeg sidder hos en vendinde, der skal have sin Windows Vista Home BAsic computer til at fungere på netværket sammen med 3 andre maskiner med Windows XP.
ALLE computerne er under samme arbejdsgruppe, og Windows XP maskinerne virker helt fint sammen, men når jeg skal få Vista maskinen til at virke med de andre, virker det ikke rigtigt.
Jeg har slået udskriftdeling og alle de der delings-ting til i Vista og sat den til at være på et privat netværk, så den kan finde andre computere.
Men når jeg kan se maskinerne under netværkssteder, og jeg prøver at gå ind på en af dem, får jeg af vide at der ikke kan opnås adgang..
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.