Avatar billede svelmoe Nybegynder
09. november 2007 - 09:04 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

tilbageknap + opdatér

Hej eksperter...

Jeg har en side hvor man udfylder en form, som poster til en session der er 4 linkede sider ialt hvor den 4 side poster til databasen.

men jeg har et lille problem.

man vælger "type" på side1 (1,2,3,4,5 osv, går vidre til side2 hvor typen bliver ændret. (if ($type_besk == "1") { $type_besk = "Aflægningsbord"; }) osv..

det funker fint. Men nu er $_session[type] = Aflægningsbord og ikke 1,2,3,4 osv.. dvs hvis jeg går til side3, og kommer i tanke om jeg har glemt noget på side2, så trykker jeg tilbage.
Men så mangler der en masse input felter som er afhængige af $_session[type] som skifter alt efter hvilken type det er. (altså et tal).

så lige nu er det eneste man kan gøre, at trykke på browserens "Tilbageknap" og blive nød til at opdatere..

nogen der har en løsning?
Avatar billede majbom Novice
09. november 2007 - 11:58 #1
du har nok register_globals sat til så uanset om du skriver $_SESSION['type_besk'] eller $type_besk - er det den samme variabel.

du kan jo evt., på side 1, give dine "typer" den "rigtige" værdi i stedet for 1,2,3,4...
Avatar billede svelmoe Nybegynder
09. november 2007 - 12:24 #2
register_globals er off.. prøver lige det andet :)
Avatar billede svelmoe Nybegynder
15. november 2007 - 11:13 #3
kan ikke rigtig få det til at funke.. desværre
Avatar billede majbom Novice
15. november 2007 - 11:25 #4
kan du ikke prøve at vise noget kode, med hvordan du smider det i din session og henter det på dine sider?
Avatar billede svelmoe Nybegynder
23. november 2007 - 09:42 #5
Jeg undskylder mit fravær. prioritering af opgaver har ændret sig lidt. så jegmå vente med dette.. er dog villig til at gå ud af det her spørgsmål, med en løsning hvor du får point :)
Avatar billede majbom Novice
23. november 2007 - 09:51 #6
læg du bare et svar selv og tag dine point, vi fandt jo ikke en løsning :)
Avatar billede svelmoe Nybegynder
23. november 2007 - 13:35 #7
jeg takker for hjælpen
Avatar billede majbom Novice
23. november 2007 - 14:02 #8
selv tak :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester