09. november 2007 - 13:39Der er
11 kommentarer og 1 løsning
bundkort dødt?
Hej
Jeg har et problem med min stationær...
den viser et meget underligt billede... en form for sorte og grønne streger, det skifter ikke mønster og andet... fejlen er der fra jeg starter pc og billede først kommer på skærmen ( normalt når man ser bios valg osv opstart noget ) og når den opstart er væk bliver billede sort og kommer op med en grå grøn skærm ( små firkanter ) og det så sådan landet ligger.
jeg har prøvet med andet grafikkort, men det gav samme resultat, så mit gæt er det må være bundkort?
hvis dette ikke lyder rigtig hvad tror folk så det kan være?
jeg overvejer at købe et nyt bundkort men kan ikke rigtig finde et billigt et der passer på de andre komponenter.
Mine spec er
Asus a8v deluxe socket 939 nevidia 6800GT og 2 gange 512 ddr ram
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
hmm og den kan dette selv om jeg absolut ikke kan se noget på skærmen... jeg kan jo ikke se hvordan jeg booter fra cd'en når jeg ikke kan se noget på skærmen... skal ærligt indrømme jeg ikke kan huske om den auto booter på maskinen
sorry, hvis du overhovedet ikke kan se noget, kan prøve at tage det ene ram ud og starte maskinen. Og så kan prøve at gøre det samme med den anden ram modul. Hvis maskinen starter har du allerede fundet fejlen ellers er desværre mainboard som er defekt.
nej mente ikke den kunne køre uden begge klodser i maskinen... når jeg starter den med kun en klods sker der ikke noget overhoved så står den bare og lyser med alle kontakter og uden den tænder skærm eller noget, og det er lige meget hvad slot jeg sætter ramblok i... sætter jeg begge til igen så registeres skærm med det samme og den ender som benævnt før?
er der nogle jumpers eller lign man skal flytte eller er det noget man skal i gennem software ?
undskyld jeg svare sent tilbage, men har lige skulle en masse, jeg har ikke haft mulighed for at tjekke rammende man alt andet - cpu er tjekket nu så jeg ville tjekke rammende ved lejlighed, tak for hjælpen og tak forprogrammet ( kan jo blive nyttigt ) hvis du smider et svar så godkender jeg det,
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.