Starter PSUèn ikke op, når du kortslutter den grønne ledning med en sort, er den defekt, der skal selvfølgelig være 22oVolt på Psuèn, medens du tester.
Nej blæseren kører ikke rundt bagpå PSUen. Ja der er 220 Volt til den. Jeg har tidligere målt 12 Volt på ledningerne - og problemet blev løst ved at skifte PSU. Hvad tror du det er?
Jeg er selvfølgelig villig til at skifte det hvis det er det som er fejlen. Jeg vil bare lige høre andre Eksperter om det kunne være det som er fejlen?
Ja - og det sidste har jeg hvert fald oplevet før. BAre at andre ting i maskinen ikke har taget skade af det. I starten kunne computeren godt køre sådan nogenlunde - men pludselig genstartede den - og det blev den ved med. Det blev bare værre og værre - men nu vil den INGENTING - ikke engang BIOOS eller noget - dne kan intet vise - og jeg har prøvet at skifte GFX og HDD...
Ja, mit bud vil være PSU'en. Det link som karise gav dig, er netop hvad bundkortet gør når du starter for maskinen, for det er nemlig bundkortet du beder om at starte maskinen op. Bundkortet starter så PSU'en op, og venter så på at PSU'en skal give et power good signal. Når power good signalet kommer til bundkortet, starter boot processen.
Har fået PCUen idag, men det var ikke den rigtige. ? Den blæser som sidder bagpå den eksisterende har en større rund blæser og passer " reelt" ikke helt i - men det er ikke helt ved siden af. Den er røget retur.
Jeg kan se at SHG's har en udbulning ved blæseren, og hvis det gør at den ikke passer helt, kan mit første link måske hjælpe, for den har ikke den udbulning.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.