Fakturering og bøgfør i v.3 bliver ikke vist i kasseklade
Har følgende problem. Når jeg laver en salgsfakrura bliver jeg spurgt og jeg vil bogføre denne og hvis jeg bekræfter dette, bliver bogføringen ordnet ( posteret ) korrekt med bank o.s.v. , men der sker ikke nogen posteringer i kasseklade. HVAD GØR JEG ?????
Jamen den skal da heller ikke stå der før den bliver betalt.
Når du modtager pengene for fakturaen, finder du den under bilag, højreklikker på den, og vælger indsæt faktura i kladde. Så bogføres den i kladden som betalt.
Grunden til at det skal gøres sådan, er at du momses øjeblikkeligt af et salg, selvom du ikke har modtaget pengene. Derfor skal en faktura bogføres når du laver salget, og igen når du modtager pengene.
Måske skal jeg prøve at forklare det på en lidt anden måde. Det er sådan at jeg tit sælger en given vare på denne måde: Modtager indbetaling i bank, opretter kunden, laver salgsfaktura ( netto kontant), og efter ca. 8 dage modtager faktura fra leverandør. Det er når jeg så laver salgsfaktura at spørgsmåler kommer om jeg vil bogføre. Hvis jeg følger dir forslag popsy, så får jeg i kasseklade bilagsnummer til de enkelte fakturarer, men hvad med beløbsfeltet, det kan jo ike udfyldes igen.
Du modtager en ordre, og samtidig betaling for ordren. Så opretter du kunden, og laver en faktura til kunden. Når du skal udskrive den bliver du ganske rigtigt spurgt om du vil bogføre den, og det skal du sige ja til. Her bliver varen bogført som solgt, og beløbet posteres på debitorer ubetalte fakturaer. (Momsen lægges selvf. på sin egen konto)
Herefter er din faktura at finde under bilag. Så skal du have den i kassekladden som betalt, og her vælger du at højreklikke og sige indsæt i kassekladde. Så står fakturaen i kassekladden med alle nødvendige felter udfyldt, undtagen afstemningskontoen, som skal modsvare om pengene er i din bank eller i din pengekasse.
Når du så bogfører kassekladden (F7) flyttes beløbet automatisk fra debitorer ubetalte fakturaer og over til den relevante statuskonto.
popsy: Hvis je følger din anvisning og når til hvor du skriver indsæt i kasseklade, så står afstemningskontoen der, som er rigtig. Men når jeg vil bogføre kassekladen (F7) får jeg følgende fejl: Linie 1 det er ikke angivet et gyldigt beløb.
Det lyder pudsigt, når jeg udfører samme manøvre, er beløbet udfyldt som det skal. Der kan jeg altså ikke rigtigt hjælpe, fremgangsmåden er den rigtige, jeg har brugt programmet siden 2004 i min egen virksomhed.
Måske har du en programfejl, du kan evt. prøve at opdatere.
hej penta50 Når du højreklikker på den der faktura til indsættelse i kassekladden
Siger du så ja eller nej i det valgvindue der kommer og spørger til om du vil have fakturaen indsat i kassekladden??? Hvis du siger ja kommer den ind på en NY LINIE - HVIS du i forvejen havde en ting stående på linie 1 i kassekladden (der mangler blot et beløb på linie 1) og det giver så fejlmeldingen (tror jeg.....) men det kunne jo kommme an på en prøve hvis du slog på tråden til mig - så vil jeg da godt se på din pc - og bese problemet konkret (har en pc til pc-løsning) så må vi se om vi kan eftergøre dit problem
mvh Otto B Petersen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.