Avatar billede recryl Nybegynder
02. december 2007 - 22:38 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Salg med studielicens?

Jeg vil gerne investere i Adobe Photoshop eller eventuelt en af Adobes programpakker. Jeg har mulighed for at købe dem til stærkt reduceret pris takket være studierabat, men der står at man ikke må installere programmet med studielicens på en kommerciel computer. Det giver selvfølgelig sig selv, men vil det sige at jeg ikke må sælge noget af det jeg laver?
Avatar billede ebe Praktikant
02. december 2007 - 23:15 #1
Nej

What are the restrictions in using education versions of the products?
A qualified end user may only purchase one copy of any product.
Former Macromedia Educational products (Studio 8, Dreamweaver, Flash etc) are intended for instructional and administrative purposes only and may not be used for any commercial purpose.
The Student Edition products are for home use by students only - the products cannot be installed and used on institutional or commercial computers.
Avatar billede ebe Praktikant
02. december 2007 - 23:15 #2
og det gælder også for photoshop
Avatar billede recryl Nybegynder
02. december 2007 - 23:20 #3
Tak for svaret, det var også netop den tekstpassage der bragte mig i tvivl. Mit spørgsmål er måske nærmere, om jeg som privatperson har lov til at tage penge for noget jeg har fremstillet i programmet, selv om jeg er studerende og derfor må bruge den licenstype. Jeg kan godt forstå at man ikke kan bruge en studielicens hvis man er momsregistreret grafiker, men er der tale om <b>kommercielt</b> salg når man er en privatperson?
Avatar billede ebe Praktikant
02. december 2007 - 23:34 #4
puhaaa.. som jeg læser det er det at tjene penge på noget man laver med produktet et "comercial purpose".... jeg ved ikke om der findes bløde mellemveje?
Avatar billede recryl Nybegynder
03. december 2007 - 08:03 #5
Du har nok ret - tak for hjælpen :)
Avatar billede ebe Praktikant
03. december 2007 - 18:26 #6
jeg takker for pointsene :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester