11. december 2007 - 10:14Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Apache 2 kan ikke vise siden på dansk
Hejsa. Fik installeret debian i aftes på min lille maskine. Alt køre som smurt, troede jeg da. Så skriver jeg noget med Æ Ø Å på min hjemmeside, så kommer der underlige kinesiske tegn. Hvad skal jeg lige ændre og hvor for at rette så det virker ?
Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.
Dit problem er tegnsættet. Du har med stor sandsynlighed brugt ISO-8859-1 til dine sider, men Apache er nok sat op til at bruge UTF-8 som standardtegnsæt (og din side overskriver ikke tegnsættet).
Enten må du skifte tegnsæt til UTF-8, eller også må du finde AddDefaultCharset i din Apache-konfiguration og ændre den.
Alternativt er der ikke angivet noget tegnsæt nogle steder, og din browser derfor er nødt til at gætte. I så fald bør du ændre konfigurationen eller din side til at angive tegnsættet i HTTP headeren (igen, AddDefaultCharset hvis du håndterer det fra Apache - gør du det på siden afhænger det af hvad du bruger til den).
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.