Avatar billede trend2041 Nybegynder
13. december 2007 - 12:33 Der er 1 kommentar

Optaget film i 16:8 skal brændes 4:3 format på DVD

Hvordan klares dette - Vi redigerer i Pinacle vers.10.4
Avatar billede trav4u2 Juniormester
13. december 2007 - 17:48 #1
Eftersom jeg selv bruger Videostudio, kan jeg desværre ikke give dig en detaljeret fremgangsmåde, men måske kan du alligevel få et hint om en måde at løse det på.

Du nævner ikke om du ønsker at beskære siderne / lægge til i toppen eller om du bare vil ”forvanske” billedet til at fylde 4:3

Beskæring / tillæg i top kan man klare ved at lægge en sort 4:3 baggrund på 1. videospor - Det er herefter projektets format - Derefter kan man indsætte og tilpasse filmen i andet spor så den enten fylder hele bredden eller hele højden (Crop)

(I Videostudio kan man lave egentlig ”Crop” men jeg er ikke sikker på at Pinnacle opererer med det.)

”Forvanskning” indebærer at du justerer projektets format til 4:3 - Formentlig før brænding.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester