Avatar billede NeroBan Novice
13. december 2007 - 23:16 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Problemmer med at beskære billed

Hej.

Håber der er nogen der kan hjælpe?
Jeg har nogle billeder taget fra 2 forskellige kameraer!
Det ene har taget bileder i 3:4 og det andet 2:3. Derfor er jeg nødt til at beskære da jeg gerne vil have dem fremkaldt lige store. Lige nu har jeg et program som hedder acdsee og her bruger jeg Crop funktionen, syntes bare at der falder for mange mb fra i billedet i forhold til når andre gør det i photoshop (har bare ikke selv programmet). Er der nogen der har nogle gode forslag til hvad jeg kan gøre?
Avatar billede justrace Novice
14. december 2007 - 01:04 #1
Åbn i Ms Photo Editor, vælg "Billede" > Beskær.
Avatar billede NeroBan Novice
14. december 2007 - 02:49 #2
Tusind tak for hjælpen!

Kunne ikke finde programmet men fandt ud af at det var blevet erstatet af Ms Picture Manager under instalation af office 2003, som åbenbart er helt normalt, og det virker perfekt. Send lige et svar og jeg sender point!

Takker!
Avatar billede justrace Novice
14. december 2007 - 05:44 #3
Ok, det er så her.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester