Avatar billede Slettet bruger
17. december 2007 - 20:12 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Bundkort brændt af: Fujisu Siemens Amilo Pro v2035 (VIA VN800-chipset)

Jeg har en Fujitsu Siemens Amilo Pro v2035. En formiddag var den tændt uden problemer og lukkede ned uden problemer. Et par timer senere ville jeg tænde den - og det kunne jeg ikke. Når jeg tænder den siger den "bip bip pause bip". Skærmen viser intet.

Jeg har prøvet at pille begge RAM-klodser ud, men stadig samme fejl. Altså tror jeg det er bundkortet, som er brændt af.
Men kan det være skærmen?

Chipset: http://www.via.com.tw/en/products/chipsets/v-series/vn800/
Modelinfo: http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=177784
Avatar billede Slettet bruger
17. december 2007 - 20:12 #1
Mit spørgsmål er så, hvordan jeg kan identificere lydene.
Der står ikke noget i den manual, der fulgte med computeren og jeg har ikke kunnet google mig frem til noget.
Avatar billede Slettet bruger
25. august 2010 - 03:27 #2
Der kom aldrig noget brugbart svar - derfor lukkes tråden.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester