Avatar billede dannyboy Nybegynder
05. december 1999 - 17:25 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Eksporteringsproblem JPEG/GIF

Kan det virkelig passe at PS kun kan eksportere til GIF formatet?  Jeg har lavet et snehytte-vindue i PS og ImageStyler som jeg skal bruge som et slags interface på en side.  Problemet opstår når jeg vil eksportere det med midten som gennemsigtig (man skal jo kunne kigge ind ad vinduet!) Med GIF går det fint, men så fylder filen 80kb. Hvis jeg klipper den over i ImageStyler og laver en JPEG fil så fylder den kun 16kb, MEN så er midten hvid!!  Det må da kunne lade sig gøre at lave en JPEG med "hul" i, men hvordan?  Jeg bruger en dansk PS 5.0
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. december 1999 - 17:36 #1
Nej da, JPEG kan du gemme i ved at "vælg som" og gemme i JPG,

Tænk alvorligt over at opdatere til 5.5 der er gemmemuligheder bare hel kanon til web
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. december 1999 - 17:38 #2
Ups.. jeg burde læse hele dit spørgsmål. Du kan ikke gemme i jpg med "hul" i. Det er kun GIF der understøtter gennemsigtigt i browsere.
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. december 1999 - 17:43 #3
Du kan selvfølgelig løse din opgave på masser af måder
... sammenkopiere i PS
... flere lag i webprogrammet
... dele billedet op og sætte den i en tabel
Det kan være lidt svært at komme med bedste løsning når man ikke har set opgaven konkret
Avatar billede mfriis Nybegynder
05. december 1999 - 17:57 #4
Må jeg se din snehytte...
Bare for sjov...

Med venlig hilsen
Morten Friis
E-mail: M_F@get2net.dk
Avatar billede dannyboy Nybegynder
05. december 1999 - 17:57 #5
Hmm, Du har nok ret i det med gennemsigtigheden. Ang eksportering som JPEG, så kan jeg ikke lige finde "vælg som". Der er en "Arkiver som" og der kan jeg kun vælge mellem PSD og PDD.

(Ang. opgaven så er vinduet delt op i 4 med et kryds som et gammelt "bondevindue". Jeg har så tænkt mig noget roll over med udskiftning af billederne i hver af de små 4 firkanter)
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. december 1999 - 18:05 #6
OK. jeg skrev fejl - bruger den engelske PS 5.5 derfor - "gem kopi som" var det rigtige svar.
Som du beskriver opgaven - er så ikke mere smart at lægge snehytten som baggrund og lad roll-over billeder være som normale billeder?
Avatar billede dannyboy Nybegynder
05. december 1999 - 18:10 #7
Tja, men er der så ikke en masse bøvl med forskellige browsere og skærmopløsninger?
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. december 1999 - 18:21 #8
Jo, men læg den ind i en tabel, så kan du bedre styre det.
Men kan du ikke gøre det i den udgave af ImageReady du har, du kan ihvertfald lave det i vers. 2, med både roll-over og det hele.
Avatar billede zane Nybegynder
05. december 1999 - 19:53 #9
PNG formatet undestøtter også transperans, men kan godt være lidt tungt at danse med fordi det enten er 8-bit eller 32 bit.

~zane~
Avatar billede zane Nybegynder
06. december 1999 - 00:11 #10
Hvorfor nu det?

~zane~
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026