Avatar billede kendanmark Praktikant
30. december 2007 - 16:07 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Tower mediacenter - hvad skal jeg vælge?

Hej Eksperter,

Jeg er på udkig efter et mediacenter, men er i tvivl om hvilket der giver mest for pengene. Maskinen kan sagten være i almindeligt kabinet, da den bliver placeret i en gang hvor den ikke ses eller høres.

Jeg har en Optoma HD70 projektor (HD-ready) som skal leverer billedet. Den har mange tilslutningsmuligheder bl.a. HDMI og Component (gul,hvid & rød stik)
http://www.optomaeurope.com/projectordetailshc.aspx?ShowMenu=HC&PTypedb=High%20Definition%20Home%20Cinema&PC=HD70

Vi skal modtage digitalt TV og radio via tagantenne = DVB-T

Jeg har et surround lydsystem fra Logitech Z-5500 digital som skal passe på.
http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/home_pc_speakers/devices/224&cl=dk,da

Til formålet har jeg kigget på maskiner der opfylder min. følgende:
Windows Vista Home Premium (har midiacenter SW)
Intel Core 2 Duo processor med Intel Viiv teknologi.
HDMI ind- out

Computercity har denne:
Fujitsu-Siemens Scaleo PI2662 Varenr.40395 til 4999,-
Aldi har:
MEDION AKOYA MD 8828 Entertainment PC til 6999,-
MEDION MD 8832 Entertainment PC til 3999,-

Jeg har kigget hos Zitech, Fone, Merlin & Elgiganten + div. steder på nettet.

Men hvor får jeg mest for mine penge, og køber mest muligt fremtidssikring (f.eks. har Medion 8828 Blueray afspiller)

Håber på et par hurtige tilbagemeldinger, dan skla købes i morgen! 31-12-2007.
Avatar billede Beach Mester
31. december 2007 - 02:34 #1
Rigtig dårlig deadline, så kan nok kun sige at du for absolut mest for dine kroner ved at købe alle løsdele ind og derefter selv samle en maskine....

Færdigbyggede maskiner er og vil altid være en dårlig kop kaffe i min verden.

At begynde at sætte en maskine op efter så få oplysninger som du kommer med foruden de forventninger til hvad den skal kunne er umulig via E. på så kort tid:-)

Så.... Mit forslag er at vente til du ved hvad du kan og vil, og derefter klikke på de stumper der enkeltvis opfylder de krav du stiller.

Godt nytår....

//Beach
Avatar billede kendanmark Praktikant
31. december 2007 - 10:58 #2
Hej Beach,

Du har nok ret. Jeg slår koldt vand i blodet og venter med at købe. Jeg troede ikke det kunne betale sig mere selv at samle maskiner. Priserne er raslet langt ned.

Men for at starte med bundkortet, hvilke vil I anbefale Asus - Asrock - ?

Godt nytår

Ken
Avatar billede fedora Nybegynder
31. december 2007 - 12:56 #3
Som bundkort ville jeg kigge på MSI - Gigabyte - ASUS. Jeg vil holde mig fra ASROCK, det er godt nok det jeg selv har meeen.... Den har det heller ikke så godt mere.
Avatar billede Beach Mester
02. januar 2008 - 00:50 #4
Hvis du satser på blueray så må det være fordi du også ønsker HD og du bør derfor med det samme gå skarpt og direkte efter fullHD for at være sikret fremover.

Til det må jeg give fedora ret langt hen af vejen. Gitabyte + Asus er ret stærke inden for MB´s. MSI har jeg selv én enkelt gang været uheldig med, men kunne have været min egen fejl. Rigtige mænd læser ikke manualer:-)

Du skal ikke gå efter MB med indbygget GPU men et med min. 2X PCIe slots.

De fleste MB har i dag en eller anden form for lydkort indbygget, men kræver du en ordentlig sound, skal du satse på enten nu eller senere at købe et "rigtigt" lydkort som de fleste gange skal bruge en ledig PCI port som vi så skal bruge én mere af foruden det eller de TV-kort du vil installere i dyret. Så ang. PCI slots, skal der være min. 2 og gerne 3 stk!

//Beach
Avatar billede kendanmark Praktikant
24. januar 2010 - 20:27 #5
Fik købt en Canaldigital løsning med HD-optager, og signalet fra parabolen kan ikke komme ind på mediacenter
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester