04. januar 2008 - 15:17Der er
14 kommentarer og 2 løsninger
Sata HD ses som usb enhed i proseslinien
Hej På min datters PC skiftede jeg hard disk. Den nye disk er en sata disk. Den kører ikke særligt hurtigt og HD ses som usb enhed i proseslinien. Jeg har sikkert lavet en fejl under installationen af disken, men det var jo næsten ren P&P. Den nye hard disk kører med en backup hentet fra gammel disk.
Er der nogen der ved hvad der er gået galt. Der er ingen yderligere problemer udover at den ikke er super hurtig.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du kører sikker XP? I så fald er der ingen grund til bekymring. Min bror's gør det samme uden at jeg af den grund helt kan gennemskue hvorfor. Måske fordi s-ata drev er hotplug og det derfor er nødvendigt at kunne lukke det ned inden det skiftes?
Du kan prøve at teste harddiskens hastighed med Sisoft Sandra. Put resultatet her. Hvilken mode står disken til at køre i enhedshåndteringen? Prøv at slette disken i enhedshåndteringen, og genstart. Har du i øvrigt opdateret SATA driveren til bundkortet?
Hej tak for jeres svar som satte lidt tanker igang.
Problemmet ser ud til at være løst. Jeg gennemgik Bios og satte alle indtillinger vedr sata drive til auto(i stedet for enable/disable) og det ser ud til at det var det der skulle til for at speede den lidt op. Den ses stadig som en usb enhed i proceslinien, men pyt med det.
Det gør du ved at bede den/de der har hjulpet mest om at lægge et svar som du accepterer og deler points ud. Alternativt lægger du selv et svar og accepterer det.
Jeg finder personlig trøst i at min 13 årige teenage knægt har svært ved at løfte fødderne når han går, samt at hovedet hele tiden trænger til støtte *SSS* :)
Lol Puberteten er ikke sjov. Med mindre det går ud over andre.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.