07. januar 2008 - 16:46Der er
1 kommentar og 1 løsning
Et SEO spørgsmål
Jeg har sitet faeroerne.dk og tænkte på at skrive "Færøerne" på forskellige sprog og hvae det på én linie nederst på siden. Tanken med det er at "fange" så mange som muligt der søger på Færøerne, også på andre sprog.
Men har det overhoved nogen virkning eller vil google og andre søgemaskiner betragte det som spam?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Jeg tvivler på at det vil blive opfatet som spam, og jeg tvivler også på at virkningen vil være den store.
jeg ville gøre det at jeg lavede en side pr. væsentligt sprog og så linkede til disse sider fra den linie du laver nederst.
Hver side ville selvfølgelig have order Færøerne på det respektive sprog som overskrift og en optimeret tekst på sprogte neden under der skrev om de smukke øer. Denne metode giver en legitim undskyldning for at have ordene stående nederst på siden og den giver søgemaskinen noget indhold der passer til søgeordet og dermed er det ikke spam
Hvis du har særlige områder hvorfra Færøerne får mange turister kunne man overveje at lave et separat site på sproget og evt placeret på en server i det pågældende land.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.