Avatar billede kf_cassoe Nybegynder
11. januar 2008 - 20:20

Sammenkoble IAS log med DHCP log

Hej, jeg har en Windows Server 2003 R2 hvor jeg kører IAS og DHCP for et 802.1x net på VLAN. Jeg vil gerne have muligheden for at koble en MAC adresse sammen med en IP adresse, så det er muligt at finde ud af hvem der havde IP’en på et given tidspunkt. Jeg forstiller mig at det skal fungere via SQL da jeg har AD med alle brugerne, men da jeg er ny i det her, har jeg problemer med at finde ud af hvad jeg skal gøre. Er der nogen der kan hjælpe?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester