Avatar billede dumdum Nybegynder
04. februar 2008 - 13:58 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Excel søger i stedet for at skrive

Hej

Jeg har et problem med Excel (office 2007):

Når jeg har markeret en celle - ikke dobbeltklikket i den, kun markeret - og jeg vil starte med at skrive et stort begyndelsesbogstav, får jeg en fejlmeddelelse.

Lad os sige, at jeg trykker shift+t for at skrive et stort T, så svarer excel med en fejlmeddelelse:
"Microsoft Office Excel kan ikke finde de data, du søger efter". Og så kan jeg trykke "OK" til det. Jeg bliver altså nødt til enten at dobbeltklikke i cellen, eller bare acceptere, at jeg ikke umiddelbart kan starte med stort begyndelsesbogstav.

Fejlen opstår uafhængigt af hvilket bogstav, jeg prøver at skrive med stort. Jeg har endnu ikke prøvet, at excel rent faktisk har fundet noget som helst, så det er ikke en søgefunktion, der virker. Det giver absolut ingen mening.

Er der nogen, der har en ide til en løsning?
Avatar billede be_nice Juniormester
04. februar 2008 - 15:04 #1
Det kunne godt tyde på at der er endnu en fejl i Excel 2007 der er relateret til genvejstaster - se også:
http://www.eksperten.dk/spm/817472
http://www.eksperten.dk/spm/816307?Esession=540687d47f96a2b2780f897a8481f7e2
/Be_Nice
Avatar billede gnuff Praktikant
04. februar 2008 - 21:04 #2
Tror mere det er en fejl der er sket, på den maskine fejlen sker på, jeg har slet ingen problemer af nogen art i min 2007 version, men jeg skal ikke kunne udelukke det kan være en fejl i excel.
Avatar billede dumdum Nybegynder
05. februar 2008 - 09:43 #3
Tak for jeres bud/links. Det var jo ikke så opløftende - men da en trøst, at jeg ikke er den eneste med mærkværdige excel-problemer.

Hvis I i øvrigt er til den slags, så kan I lægge et svar, så skal jeg overføre lidt point.
Avatar billede be_nice Juniormester
05. februar 2008 - 10:51 #4
Ja, træls når "skidtet" ikke vil som vi vil.
Hvis det er relateret til en fejl i Office 2007, må vi håbe at den snarest bliver rettet af Bill's folk.
/Be_Nice
Avatar billede sigridlyn Nybegynder
28. maj 2008 - 10:07 #5
Jeg oplever omtrent samme problem med Ecxel (Office 2007, dansk version). Det er samme fejlmeddelelse, men den kommer hver gang jeg vil skrive noget i et felt - ikke kun når jeg vil skrive store bogstaver. Programmet er derfor temmelig ubrugeligt i fx en eksamenssituation.
Hvis der er en, der har fundet en løsning på problemet eller ved, hvor jeg kan finde det vil jeg blive meget glad.
-Sigridlyn
Avatar billede sleeper Nybegynder
28. maj 2008 - 11:17 #6
Microsoft har lavet en hotfix der kan løse dette
http://www.eksperten.dk/spm/823176
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester