05. februar 2008 - 20:25Der er
7 kommentarer og 2 løsninger
Video med flash, problemer med opload af fil
Hej eksperter
Jeg har lavet en simpel streaming med flash. Filen fylder ca. 50 og fungerer fint på egen pc. Når jeg forsøger at uploade filen til mit webhotel, med f.eks. coreFtp eller dreamweaver, siger den det gik fint, men filen fylder kun 1-2 mb, og virker ikke.
Der burde være rigeligt med plads på webhotel, som er Cliche.
Er der nogen der har erfaringer med video i flash som kan hjælpe?
Jeg har nu prøvet filezilla, og det virker ret godt, bedre end CoreFtp om ikke andet:)
Det må have været webhotellet der har en grænse på næsten 2 mb, da der er lige under det tilbage af filen, når man uploader store filer.
Nu er filen uploadet på et andet webhotel, men jeg kan íkke få det til at virke der, men det er vist en anden historie, ud over hvis du ved og der kan være forskel på om der kan vises flash på forskellige webhoteller?
Noget virker på det ene hotel og ikke på det andet, sådan virker det umiddelbart....
Sidst jeg checkede webhoteller, mener jeg nu nok at jeg løb på nogle, der ikke accepterede streaming media; så det kunne måske være en idé, lige at løbe betingelserne igennem :-)
Aha, det vidste jeg ikke der var forskel på med webhotellerne.
JEg har ikke kunnet få fat på webhotellet endnu, men prøver igen idag:)
Status nu er at filen er fint uploadet til nyt webhotel, men det kniber med at få vist selve flashfilen der, mend det gælder også med en mindre fil jeg har testet med, måske det bare er sted i koden den er gal. Arbejde rlige noget videre med det nu her idag.
Jeg har lige skimmet Cliche’s forretningsbetingelser igennem, http://www.clichehosting.com/dk/?wid=211 og det ser ikke ud til at der skulle være problemer med streaming media; så du skal nok kigge lidt på koderne ;-)
Ok, så fandt jeg ud af det, det var simpelthen webhotellet der var noget galt med, i forhold til visning af flash, så de ordnede det over telefonen og nu fundker det som det skal:)
Men du skal have tak for hjælpen og rådgivning. Hvis du nu smider et svar kunne vi evt. dele points, vil det være ok?:)
Top dollar, jeg tror også jeg vil få glæde af godzilla:)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.