06. februar 2008 - 22:15Der er
14 kommentarer og 2 løsninger
hjælp til opgradering af comp.
Hej allesammen. jeg står for at skal have min comp. opgraderet til noget nyere. Jeg har for nuværende en acer S serie. Motherboard chipset SIS650 CPU to PCI bridge. Cpu socket 478 med intel celeron CPU 2.60GHz Harddiske WD 2x250 GBytes IDE DVD brænder IDE Ram 1024 dimm2 ram. grafik kort NVIDIA GEFORCE 6200 Jeg ønske et nyt motherboard,hvor jeg kan bruge mine diske,cpu,ram,grafikkort og brænder. jeg skal også have et nyt kabinet,er der noget jeg skal være opmærksom på ved køb af dette,følger der blæser med,eller skal den købes seperat og hvor stor skal den være i så fald. hvilket motherboard skal jeg købe,som jeg kan bruge nu og måske senere smide en større CPU i,skal det være med en socket 775 eller hvad skal det være. jeg bruger ikke comp. til spil og store programmer. er der nogle der kan komme med lidt hjælp til mit problem. Stil spørgsmål hvis det skal uddybes mere. På forhånd tak.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
hej bartfreak. du har ret,men det er en ældre herre (dame),så tiden er til at skifte hud og lidt indvolde ud nu og som jeg skriver,lidt senere med noget mere ydelse(cpu). hvad motherboard og kabinet skal jeg købe,så jeg stadigvæk kan bruge resten,har du nogle gode forslag,jeg sidder i Polen,men jeg tror de har det samme hardware som i DK,men måske billigere.
det sidste først.. du skal ikke regne med det er billigere, tværtimod. - du kan ikke putte en socket 478 i en socket 775 bundkort. Det bedste ville være, at købe en opgradering. Altså cpu+ bundkort, men sørg for at dine ram passer, ells skal du også ha´ ny ram.
hej bartfreak og drgonzo. tak for hjælpen begge to,smid et svar begge og i deler point. jeg vælger at købe ny færdigsamlet maskine,det bliver nok det bedste. tak for hjælpen.
hej drgonzo. det må du meget gerne,men jeg ville blive mest glad for noget saml det selv,da jeg skal købe tingene her i Polen.Så hvis du kunne give mig nogle ideer ville det være supert,som sagt den skal ikke bruges til at spille på,men må meget gerne være lidt hurtig til at arbejde med,jeg har 2 harddiske,2 dvd drev,men måske jeg skulle have et nyt grafik kort,mine harddiske og dvd drev er IKKE sata diske. Der er ikke noget budget,men op til 4000-5000 kr.
har du checket polske forretninger,..altså priser på hardware..? Prøv det, også smmelign med butikker fra dk, det kan du fra nettet. Det er sikkert billigere at købe pcén, i dk, også få den sendt.!??
hej bartfreak. jeg har selvfølgelig ikke sammenlignet alle mulig priser på hardware,men udvalgt 4 forskellige ting, motherboard, ram, cpu og kabinet og der er allesammen billigere end i DK.jeg har brugt en lokal forretning og jeg er sikker på at han ikke er blandt de allerbilligste,link hvis du er intreseret er,: www.gral.pl du skal gange prisen med 2 for at få danske kroner.
bartfreak - de var sjovt nok også min oplevelse i prag.. Skide go billig mørk øl, men HW kostede sku og med deres lønniveau er det jo nærmest en årsløn for ordentlig gamer gear :(
torbenblind..
Jeg ville gå efter følgende dele
ASUS Socket 775 bundkort med Intel P35 eller X38 chipsæt. (Gigabyte laver også gode kort) Intel Core2quad CPU. En Q9450, Q9300 eller Q6600 GForce 8800GT eller Radeon HD 3870 GFX kort Alt efte bundkort ville jeg tage 1066mhz DDR2 ram eller 1333mhz DDR3 ram.. 2-4GB Corsair strømforsyning, gerne HX serien med modulære stik Kabinet er jo personlig smag. Selv er jeg til Antec Performance One P182 Western Digital Caviar eller Samsung Spinpoint Harddiske S-ata2 NEC, Plextor eller Samsung DVD-RW EVT en Zalman CPU køler CNPS9700, CNPS8700 eller deromkring
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.