Avatar billede mason Nybegynder
11. februar 2008 - 23:08 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Svævende skyer på himlen

Hej Eksperter

Jeg skal lave en animation med en himmel over havet, hvor vandet og skyerne bevæger sig lige så stille. Det skal gerne laves med fotos, så det næsten ligner en rigtig film. Jeg har set denne animation: http://www.deepblue.com
Det er i denne stil jeg forestiller mig det. Kan man det med Flash? Har nogen en movie, en tutorial eller anden hjælp?
Avatar billede jokkejensen Novice
12. februar 2008 - 09:34 #1
Hvem har sagt det er en animation ?

det ligner for mig en simpel 3dmax compilering, flv'et og streamet gennem flash...

en lille film, 3-4 sec, på ca 300x223px..

/JJ
Avatar billede mason Nybegynder
12. februar 2008 - 10:45 #2
Det siger jeg heller ikke noget om. Jeg siger bare at jeg godt kunne tænke mig at lave noget der ligner - i Flash. Og om det er muligt? :-)
Avatar billede jokkejensen Novice
12. februar 2008 - 11:27 #3
umiddelbart vil jeg sige det er svært at få den dybde på, samtidigt kan du ikke arbejde med lys i flash, så det bliver noget png overlay, eller lignende.. altså en række lyse png overlays der kører - hvordan du vil animerer bølger har jeg ikke direkte et bud på...

Jeg ville lave en kort film :), men det kræver selvfølgeligt en række redskaber - de fleste som maya og 3dmax har en trial udgave hvor du sagtens kan nå at lave det du ønsker - men jeg ved ikke om det må benyttes kommercielt.

Samtidigt er jeg ret sikker på det er muligt at lave en lignende effekt i flash, den bliver bare meget mere "vector" agtig og ikke "film" agtig. Har du kigget på www.flashkit.com osv efter effekterne ?

Vh. /JJ
Avatar billede jokkejensen Novice
12. februar 2008 - 11:31 #4
Avatar billede mason Nybegynder
12. februar 2008 - 13:08 #5
JokkeJensen - du er dagens mand! Det er lige det jeg skal bruge. Jeg har kigget meget på Flashkit, men ikke fundet noget. Jeg prøver lige tippet af. Jeg vender tilbage.
Avatar billede mason Nybegynder
14. februar 2008 - 12:53 #6
hvis du smider et svar, så kan jeg give dig point :-)
Avatar billede mason Nybegynder
17. november 2011 - 18:43 #7
..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester