Avatar billede Slettet bruger
21. februar 2008 - 20:35 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Program til internet kontrol

Hej Eksperter!

Er der nogen der kender et (helst freeware) program der kan styre hvad brugeren surfer efter.
Jeg arbejder i en fritid/ungdomsklub og vi vil ikke at børnene surfer efter porno og den slags. Klubbens PCer kører både XP og Vista, det er træls at hele tiden skulle give tilladelse i forældrekontrol i Vista og i Indhold i XP. Der må da være et godt program der kan styre dette istedet.

T2C
Avatar billede bufferzone Praktikant
21. februar 2008 - 21:04 #1
søg på "Parental control" i google (uden") der er flere forskellige muligheder. Ved ikke hvormange derer freeware
Avatar billede Slettet bruger
22. februar 2008 - 13:45 #2
I kan også bruge OpenDNS, og sætte denne op til at blockere porno og andre sider. I skal så kun sætte den op i jeres router. Der er en vejledningen på siden om hvordan den sættes op.
Link: http://opendns.org/
Avatar billede Slettet bruger
26. februar 2008 - 22:46 #3
Tak for input.
Jeg fandt et fedt program på crawlerparental.com som opfylder mine krav.

Det er altid fedt med hjælp fra Eksperter

T2C
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester