Avatar billede dmg Nybegynder
28. februar 2008 - 07:47 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til Raid

Hej Experts,

Har lige købt en Dell PowerEdge 840 Server med et PERC 5/i RAID controller card. Her har jeg tilsluttet 3 x 250GB harddiske.
Jeg vil bruge min server til at VMware gsx server med en Windows XP 2003 Server installation.
Hvilket slags RAID skal jeg vælge? Jeg ville meget gerne ha 500GB plads på c drevet og en hotspear hvis der skulle gå noget galt så  den tager over automatisk og rebuilder harddisken.
Avatar billede Spotgun Seniormester
28. februar 2008 - 10:15 #1
Du skal vælge RAID5 så. Det sikrer at data og serveren stadig kan køre videre, i tilfælde af at én disk går ned.

Hvis du vil have en hotspare på, skal du have en fjerde disk i, og konfigurere den som hotspare for dit RAID. På den måde kan du i princippet tåle at miste to diske - dog ikke samtidigt, da RAID'et skal være færdig med at rebuilde over på hotsparen, inden du igen er sikret af dit RAID5.

En anden mulighed var at lave et RAID1 med to af diskene, og sætte den tredje til at være hotspare, men jeg ville personligt foretrække et RAID5 i stedet.
Avatar billede dmg Nybegynder
28. februar 2008 - 17:07 #2
Hi spotgun,

Tak for dit svar og den gode forklaring. Da jeg installerede min server valgte jeg et RAID 5 løsning. Men det jeg ik forstår er at min samlede kapacitet er 500GB. Hvis den tredje harddisk ikke bliver brugt som en hotspear, hvorfor er min kapacitet så ik 750GB?

Jeg skal vist ha summet lidt op på min RAID viden her :)
Avatar billede Spotgun Seniormester
28. februar 2008 - 18:10 #3
Jeg tror vi to har forskellig opfattelse af hvad en hotspare er ;)

Her er en hurtig, og grov gennemgang af RAID5. Det kræver minimum tre diske, og det er ganske rigtigt kun pladsen fra to diske der udnyttes, men data er faktisk spredt ud over alle tre diske. Der oprettes desuden noget kaldet paritet, som er en slags kontrolværdi for de data der findes på disksættet.

I tilfælde af at en af diskene står af, så vil det data der principielt er forsvundet, blive gendannet ud fra de kontrolværdier der samtidigt er gemt. RAID controlleren håndterer dette for dig, og du skal derfor ikke til at restore noget.

Hvis du har fire diske til rådighed, så kan du (hvis controlleren tillader det), lave den fjerde disk til en hotspare. En hotspare disk bliver ikke brugt til noget, og er ikke med i dit RAID. Se på den som en slags reservedæk til dit RAID.
I tilfælde af at dit RAID bryder sammen, vil controlleren automatisk begynde at genopbygge RAID'et over på din hotspare disk. Det vil faktisk svare til at du skiftede den defekte harddisk omgående. Det giver dig en forlænget sikkerhed, i tilfælde af at du ikke har mulighed for at skifte diske inden for kort tid. Når hotsparen er taget i brug, kan du derfor skifte din defekte disk ud, som nu vil blive den nye hotspare.

...Håber det er forklaret ok? :)
Og hvis du vil mere i dybden med emnet, og de forskellige RAID niveauer, så tag f.eks. en tur på wikipedia, der er en ok artikel omkring det hele.
Avatar billede dmg Nybegynder
28. februar 2008 - 19:06 #4
Wow, Kanon forklaring! Du fik alt med! Points i næste svar ;)
Rent sikkerheds mæssigt, vil jeg anvende RAID 1 i første omgang sådan så jeg har en hotspear tilrådighed. Eftersom jeg kun har 3 harddiske kan jeg ik li at installere raid 5 uden en hotspar. Men jeg kan sagtens se, at den rigtige løsning er at købe endnu en harddiske af samme art og installere en RAID 5 løsning med hotspear.

Lige et hurtigt spørgsmål.

Som sagt har jeg installeret RAID 5 nu med mine 3 harddiske. Hvad sker der hvis en harddisk går i stykker?
Avatar billede Spotgun Seniormester
29. februar 2008 - 09:11 #5
Dit system vil køre videre uden problemer, og du skal sørge for at skifte den defekte harddisk hurtigst muligt. Skulle en anden harddisk gå ned, mens den første er væk, så har du selvfølgelig et problem, da data så er gået tabt.

Der skulle dog ikke være noget i vejen for at oprette et RAID5 nu, og tilføje en hotspare senere, når du får købt en ekstra tilsvarende disk hjem.

Bemærk desuden, at det ikke er alle RAID-controllere, der kan opgradere RAID-niveauet fra et RAID1 til RAID5, uden at slette alt data! Værd at tænke på, inden du får serveren taget i brug...
Avatar billede dmg Nybegynder
29. februar 2008 - 17:36 #6
Hej Spotgun,

Mange tak for dine detaljerede forklaringer og god viden! Jeg har lært alt om RAID 5 jeg har behov for, for at konfigurere min server på rigtig vis. Du har får points med det samme... Endnu engang mange tak!
Et hurtigt spørgsmål, hvis nu jeg laver et RAID 5 med 10 harddiske hvor mange hotspear's skal der så til, hvis en harddisk eller 2 går ned?
Avatar billede Spotgun Seniormester
29. februar 2008 - 20:17 #7
Du kan tilføje det antal hotspares du vil - de tæller kun som ekstra diske i tilfælde af nedbrud. Og RAID 5 kan mig bekendt kun tåle at miste én disk - uanset antallet af diske der er i RAID'et.

Og tak for point!
Avatar billede dmg Nybegynder
29. februar 2008 - 23:07 #8
Super tusind tak spotgun!
Kanon hjælp du har været.
Hilsen dmg
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester