Avatar billede fassosa Nybegynder
01. marts 2008 - 01:08 Der er 1 kommentar

Wep Key

hej
Jeg er ved at connecte min Nintendo DS via Wirless trålødsnetværk, men der opstår et problem og jeg kan ikke helt finde ud af hvad jeg skal gøre for at det lykkes mig at komme på internettet,

Hver gang jeg søger search for an accesspoint så finder den mit navn også ved siden af den er der en grå lås, når jeg trykker på den, der kommer en besked om at The acess point's security setings are not supported by the Nintendo DS. For help visit www.nintendowifi.com
1. hvordan får jeg løst denne konflikt ?
2. Hvad er WEPKEY ? ( er det den kode jeg registrede hvor jeg for første gang fik trådløs netværk?)
3, Jeg håber at I kan hjælpe mig..
Avatar billede ole_madsen Ekspert
01. marts 2008 - 11:53 #1
Når du sætter et trådløst netværk op, skal det have et navn - kaldet SSID.
Dernæst er det smartest at sætte noget kryptering på, så alle der kigger på netværket, ikke umiddelbart kan komme på. Her er det ældste af dagens standarder WEP. De nyere hedder WPA og WPA2.
WEP findes i to udgaver - 64 bit eller 128 bit, afhængig af hvor stærk den skal være (bemærk - WEP anses i dag for næsten overflødigt, da det er MEGET let at bryde, uanset om man bruger 64 eller 128 bit).

Du må ind i dine trådløse indstilligner og se, hvad for en krypteringstype du bruger af ovenstående, og hvor mange bit.

Og ja, selve "krypteringsnøglen" (den du kalder en WEPKey) er en række tegn, du selv har tastet ind. Det er for en 128bit wep kryptering præcis 13 tegn (Og for at gøre det endnu mere langhåret, kan disse 13 tegn skulle tastes ind hexadecimalt, afhængigt af udstyret).

Som du kan regne ud af ovenstående kan det være ret vanskeligt at gætte sig frem til, hvordan præcis dit udstyr skal/er konfigureret - men måske har nogle af begreberne sat nogle ting på plads?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester