Avatar billede exil Nybegynder
17. juni 2001 - 14:00 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

Worm

Jeg har netop fået min computer inficeret med et Worm virus (BadTrans(?)). Jeg tror nok min firewall forhindret spredning og viruset er nu fjernet ved hjælp af anti-virus programvare. Puh!
Men nu vil jeg gerne være sikker på at der ikke er blevet sendt noget til de stakkels, der var så uheldig at befinde sig i min adressebog.. Kan jeg se de eventuelle virus-mail der er sendt fra min maskine i folderen \'sent mail\'?
Avatar billede tracker Nybegynder
17. juni 2001 - 14:03 #1
ik hvis virusen sletter dem i sent mail!Nope.......

ellers fortæl din venner at de ik skal åbne filen der følger med.....!
Avatar billede fcs Novice
17. juni 2001 - 14:07 #2
Fortæl dine venner at de ikke skal åbene attachments som hedder det følgende, da det er under disse filnavne Badtrans gemmer sig!!!

Pics.ZIP.scr
images.pif
README.TXT.pif
New_Napster_Site.DOC.scr
news_doc.scr
hamster.ZIP.scr
YOU_are_FAT!.TXT.pif
searchURL.scr
SETUP.pif
Card.pif
Me_nude.AVI.pif
Sorry_about_yesterday.DOC.pif
s3msong.MP3.pif
docs.scr
Humor.TXT.pif
fun.pif

Læse mere her (rigtig god info om Badtrans): http://www.viruslist.com/eng/viruslist.asp?id=4182&key=00001000130000100070
Avatar billede francke Nybegynder
17. juni 2001 - 14:16 #3
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester