Avatar billede morten87 Nybegynder
04. marts 2008 - 21:12 Der er 5 kommentarer

Bærbar vil ikke starte.

Jeg har en HP Pavilion ze2000, der er over 2 år gammel. Den har hidtil kørt upåklageligt.
Men igår da jeg forsøgte at starte, lyste power-ikonet i 5 sekunder, hvorefter computeren gik ud. Nu har jeg prøvet en del gange, men med samme resultat - både med og uden batteri.

Hvad kan jeg gøre?
Avatar billede gree Nybegynder
04. marts 2008 - 22:29 #1
Jeg har haft samme problem.

Det sjove var, at nogle gange ville den gerne starte, andre gange ikke.

Men som du selv skriver, så tag batteriet ud og prøv.

Prøv også at trykke på "power" knappen og så først bagefter sæt strøforsyningen til - altså mens du holder power nede. Også med og uden batteri.

Når du får den op at køre, så sæt batteriet i efter at windows har bootet og lad det sidde ½ time, uden at du bruger PC'en.
Avatar billede morten87 Nybegynder
05. marts 2008 - 12:48 #2
Tak for svaret :) Min starter dog ikke på noget tidspunkt. Jeg har også prøvet din fremgangsmåde, desværre uden held.

Jeg har desuden lagt mærke til at strøm-indikatoren også stopper med at lyse efter kort tid. cirka efter et minut. Kan det have noget at sige?
Avatar billede gree Nybegynder
05. marts 2008 - 13:21 #3
Hvis den stopper med at lyse, kan det være en korslutning.

Kan du få ladet batteriet op et andet sted og prøve den vej ?

Bor du i Århus ?
Avatar billede morten87 Nybegynder
06. marts 2008 - 13:26 #4
Jeg bor i Aalborg. Den kommer nok til reparation, men jeg vil samtidig overveje om det kan svare sig ift. at købe en ny.

Skaden/fejlen skete umiddelbart efter jeg havde taget computeren med over til min kæreste, men den var forsvarligt opbevaret i en computertaske. Kan kulde eller et let stød have noget at sige?
Avatar billede gree Nybegynder
06. marts 2008 - 14:15 #5
Kulde,, nej. Let stød ja.

Men et let stød skulle ikke kunne gøre det, kun hvis du er meget uheldig
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester