11. marts 2008 - 18:18Der er
40 kommentarer og 1 løsning
Tdc internet med netgear trådløs router
Så sidder jeg endnu engang og sveder over mine forældres trådløse internet.
De har TDC som udbyder, og har, ganske som anbefalet, anskaffet sig en trådløs router fra Netgear.
Problemet er som følger.
Det virker ikke som om routeren gider at distribuere internettet.
Når jeg kører den med DCHP kan laptopen sagtens finde routeren og gå på den, men der er ingen forbindelse til internettet.
Når jeg slår DHCP fra kan routeren godt videreformidle internettet til den stationære der er sat til med kabel, men laptoppen kan ikke finde en netværksadresse.
Jeg har prøvet begge løsninger, både at sætte det i wan stikket og i en tilfældig port i switchen, intet virker, jeg kan tilsyneladende også kun komme ind og konfigurere routeren hvis jeg bruger en af portene i switchen.
Når du er kommet ind, går du til Wireless setting, og giver det trådløse net et navn. Vælger region Europa, og vælger en kanal, dog helst ikke kanal 11. Sikkerhed/kryptering lader du være disablet indtil det trådløse net fungerer uden.
Så er jeg tilbage igen og har nu instillet routeren som du har sagt, og med kabel fra modemmets internetudgang til routerens wan port kan jeeg stadig ikke komme på nettet. Og ja, det er en WGR614 jeg har
Det har den også, og den har fundet routeren, men der er stadig intet net, og har prøvet med kablet fra modemet til både wan porten og en port i switchen, intet sker
Så må jeg tilstå, at begge dine maskiner nu er korrekt opsat, og at din router på LAN siden fungerer som den skal. Problemet er WAN siden, og hvis du har haft en router tidligere, kan forbindelsen være bundet til denne routers mac. Giv TDC hotline et kald, og anmod dem om at resette din forbindelse, da du ikke kan komme på, og det er en ny router der er sat korrekt op.
Tja, mente nu også nok at jeg havde fået det hele rigtig dst op, men du har sku nok , har tidligere haft problemer med en d-link router der pludselig gik i stykker. Det kan være mac adressen på den der er bundet, det havde jeg ikke tænkt over.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.