20. marts 2008 - 18:39Der er
42 kommentarer og 1 løsning
usb-harddisk død - hjælp til recovery.
Hej alle.
Min "Maxtor personal storage 3200" eksterne harddisk er gået i stykker, den har en mærkelig summen. Da jeg har meget vigtige filer liggende på den, er jeg villig til at gå meget langt for at få recoveret mine data. Jeg har prøvet at skille boxen ad og sætte harddisken direkte til mit motherboard via IDE porten uden held. Er der nogen der kan hjælpe mig med det eller kender en metode til at recover en ødelagt harddisk der er ca 10-11 måneder gammel. Jeg håber det er muligt at der er nogen der kan hjælpe mig da jeg er dybt ulykkelig da vi snakker om 7 års filer jeg har samlet
Problemet er jeg slet ikke kan se harddisken i Bios eller i windows, for hvis jeg kunne det, ville jeg evt nok kunne have lave backup af filerne. Den er gået i stykker idag uden nogen form for varsling. men tak for linket.
Når harddisken ikke kan ses i bios, ved jeg ikke, men ellers kan den ses med Knoppix, som kører direkte fra et CD/DVD drev. Den nyeste finde på engelsk og tysk. http://ftp.uni-kl.de/pub/linux/knoppix/
Synes godt om
Slettet bruger
20. marts 2008 - 19:31#4
Hvis vi nu holder os til den sidste kommentar så han du køre "photorec" fra den cd og herfra muligvis gendanne dine data
Men disken, bios eller windows kan ikke se min USB harddisk hverken om den er tilsluttet som USB eller i IDE porten.
En ny info er ogsaa, at lige meget om den sidder i min IDE eller USB port fryser min computer som om den forstyrrer et eller andet, og med det samme jeg disconnecter den, intet problem. /cry
Hvad skal jeg goere, jeg er desperat. Jeg har aldrig vaeret ude for en harddisk der bare uden videre stopper med at virke paa denne maade, kun boot sporet har vaeret oedelagt normalt og jeg har altid kunne tilslutte den som slave og lave backup naar det har vaeret sket.
"...jeg har altid kunne tilslutte den som slave og lave backup naar det har vaeret sket." Du har været meget heldig. At stole på en HD og ikke tage backup, det måtte ende galt på et tidspunkt. Som med så mange andre.
Når du har sat disken til som Ide, har du så husket at sætte jumperen i forhold til, hvad der ellers var på kablet - hvis der var noget?
Jeg skal se TV de næste 2 timer, prøv følgende Start -> Knoppix -> root shell -> forstør terminalen ca. 5o% -> skriv, photorec -> enter Fik du ikke en linie der omhandler din syge disk ??
''Når du har sat disken til som Ide, har du så husket at sætte jumperen i forhold til, hvad der ellers var på kablet - hvis der var noget?'' ---Jeg har sat den både som master jumper setting, slave jumper setting og cable select, lige meget hvad fryser computeren. Jeg bliver nødt til at tage strømmen fra harddisken ellers kommer den ikke videre fra boot billedet og når den beynder at indlæse Knoppis eller lign sætter jeg stømmen til igen (ikke sundt nej men jeg kan ikke gøre andet), og derefter kan det tage helt op til 5min før den har indlæst Knoppis eller lign og den finder ingen syg Harddisk eller lign :-(.--- ------------------------------------------------------ ''Start -> Knoppix -> root shell -> forstør terminalen ca. 5o% -> skriv, photorec -> enter Fik du ikke en linie der omhandler din syge disk ??''
Nej jeg har ikke fået sådan en linje desværre, og når jeg er inde som sagt tidliere i Knoppis så kan den ikke se min ''syge'' Harddisk overhovedet, og når jeg gør det du har skrevet oven over så sker intet, kun et svagt prompt blink, derefter intet. ---------------------------
''Update'' normalt når en HD dør siger den som regl klik klik klik klik, men den her brummer på en mærkelig måde som om læse hovedet er låst eller lign, i dont know. Jeg er så træt og ked af dette, 410 Gigabyte projektor, data, saves, billeder, musik osv. ved simpelthen ikke hvad je skal gøre mere. Jeg synes bare det er mærkeligt at harddisken får min PC til at ''fryse'' normalt går den bare videre uden tøven. suk suk suk. giv mig bare et lille håb. :-)
Har du prøvet, at sætte den som USB til en anden computer? Det jeg tænker på er, om der kan være noget galt med strømforsyningen, så en ekstra belastning får computeren til at gå ned?
Når disken ikke kan ses i bios kan det blive meget dyrt, da du kan ende med at få et firma til redde dine data. det kan ende med mange tusinde kroner
For at man skal kunne gøre noget med disken skal den kunne ses i bios ellers hjælper det at bruge 117 programmer på noget som ikke er der. har før læst en tur i Fryseren måske kan få disken til kører igen. men kun i kort tid, så det er med at alle dine 410gb overført i en fart. Har dog ikke selv prøvet det.
Er der garanti på disken på byt den eller køb en ny disk og smide i boksen. Her efter ville de være en god ide at tjekke disken internt bla med smart for at undgå at det sker igen. På nogle usbbokse kan man bruge smart ellers så er det internt det skal foregå.
jorn_asveg Ja, jeg har prøvet at sætte den til en anden PC uden resultat desværre.
fuglen1 Ja jeg begynder at tro du har ret, men der må der kunne gøres et eller andet, synes bare at at smide x antal tusind for at få mine filer tilbage er måske lige lovlig meget, men er måske nødsaget til det, da det er 7-8 års filer og historie.
Dettte er ikke noget jeg har forstand på, men jeg har læst her på E. at man kan skifte prontpladen på harddisken - men altså endelig ikke åbne til disken - det forudsætter selvfølgelig, at man kan få en harddisk nøjagtig mangen til , så man kan tage printet derfra. Hvis du fryser harddisken så husk først at pakke den ind mod fugt. Du kan også prøve, med disken i hånden at lave Frisbee-kast, det har hjulpet i nogle tilfælde.
Lyden som harddisken laver lyder som en lille generator eller pumpe som jeg har til mit vandkøling til processoren. Jeg har prøvet at lave frisbee bevægelser, prøvet at lave små bankelyde på alle flader men lyden ændre sig ikke på nogen måder.
Je har kontaktet et sted som recover data, så jeg venter på et tilbud og det skulle ikke koste formuer til private.
Jeg ved ikke hvad jeg skal gøre mere, jeg ved bare je brugte den og lige pludselig kunne jeg ikke se den mere og resten er historie. Så om det er læsehovedet eller selve disken der har sat sig fast er rent gæt, men jeg håber det er den lille stømforsygning i Harddisken som støjer og er i stykker.
Hvis der er nogen som vil prøve at teste den eller har nogle foreslag er je åben for alt, 7år af mit liv er på denne harddisk så jeg vil gøre alt.
Vil igen pointere at je hælder mest til at det er stømforsygningen (skriv hvis jeg er forkert på den) idet jeg ikke kan se den nogle steder og efter at have snakket med MANGE it eksperter er det ret unormalt at man ikke kan se den.
Ang fryser muligheden, ved jeg ikke om jeg tør det, der kan jo komme fugt ind næsten lige meget hvad og så er den difinitivt død.
Synes godt om
Slettet bruger
21. marts 2008 - 13:24#17
Jeg er villig til at gøre et forsøg på at hjælpe, men det kræver at du bliver hængende ved computeren ca. 1 time, virker det ikke er der kun IBAS tilbage uanset hvad "MANGE it eksperter" mener meld tilbage hvis du er interesseret
jeg sidder klar et odt stykke tid frem, så je venter bare på en tilbagemelding :-)
Endnu engang tak for al interessen og hjælpen.
Synes godt om
Slettet bruger
21. marts 2008 - 14:01#20
Ok! jeg får ikke mail fra eksperten så måske du kunne overveje at bruge min private mail Start med at downloade og brænde www.helgec.dk/insert.iso (Brændes som bootimage)
FORSÆTTES
Synes godt om
Slettet bruger
21. marts 2008 - 14:03#21
Sæt din syge disk i computeren via IDE (bredkabel) gerne som den eneste disk, men ingen betingelse
FORSÆTTES
Synes godt om
Slettet bruger
21. marts 2008 - 14:08#22
Boot op på insert -> højreklik på skrivebordet -> Terminal session -> A-term super user -> før musepilen ned til nederste højre hjørne af terminalen, når pilen bliver til en vinkel så træk og gør terminalen ca. 50% større -> skriv, testdisk og se om forløbet blever som beskrevet på http://www.helgec.dk/insert-filtabel.html (fra figur 4) meld tilbage med resultat
Ok, jeg støder stadig på samme problem med at den får min eller min kærestes PC til at gå ned, den når ikke ind til selve linux skrivebordet, men hvis den ikke er sat til er der intet problem. Så nu prøver jeg at tage strømmen from den til selve skrive borden kommer frem, og derefter sætter jeg stømkablet i og prøver det du har skrevet.
Igen må jeg bare tage mig til hovedet i uvidenhed over at en harddisk der ikke kan ses nogle steder kan fryse en opstart og få et opstarts program til at gå ned.......... melder tilbage når jeg har prøvet det jeg lige har skrevet.
Synes godt om
Slettet bruger
21. marts 2008 - 14:52#26
Du kunne jo også lige overveje at ringe. 5 minutter kunne måske afklare mange ting, du kan finde mit nummer på min hjemmeside
Min telefon er nede til om 15-20 mins, der skal trækkes nogle kabler. jeg finder dit nummer og ringer når den virker.
Men det sr sådan her ud, jeg kan ikke komme ind i INSERT skrivebordet, efter den har læst alle tingene ind går den i sort skærm og ikke videre lige meget om der er en harddisk i eller ej, det eneste jeg kan nå at læse at interessant info lige inden den skifter til sort skærm er : No volumes found. Måske derfor ?
Knoppis startr op lige meget hvad men kan ikke se disken.
Synes godt om
Slettet bruger
21. marts 2008 - 15:14#28
Genstart med INSERT -> tast F2 når der står "boot" -> failsafe -> enter
Efter den starter op og jeg trykker F2 og skriver failsafe kommer den in i linux(failsafe) skrivebordet men efter jeg har skrivet TESTDISK (hvor min HD er sat til cable select jumper setting) viser den intet.
har 3 muligheder :
CREATE APPEND LOG
Og hvis jeg vælger create viser den CDrom drevet og 59mb data svarende til disken som er brændt.
Så der må være et eller andet galt med at den ikke leverer støm eller lign til harddisken, idet den bliver MEGET varm, men den har kun, den mærkelige brummen som beskrevet tidligere men jeg mærker ingen vibration overhovedet som om den slet ikke er aktiv.
Sååå i dont know, tør ikke helt det der fryser trick kan ikke se hvad det kan gøre andet end at skabe fugt i Harddisken, og ang printet ved jeg ikke om det er lige til og om det vil ændre noget, men hvis selve støm-lederen/forsygningen er død så vil det måske hjælpe hvis jeg finder den nøjagtig samme harddisk. ?
Fryseren er nemt nok, og med plastik kommer der ingen fugt ind. Men du skal nok ikke selv prøve det med printerpladen, hvis det er nyt for dig. Det er jo heller ikke sikkert det hjælper, og så er det jo et spørgsmål, om forsøget er pengene værd. Men selvfølgelig kan man se det på den måde, at hvis det ikke hjælper, kan printerpladen sættes tilbage på den nyindkøbte disk, og så har man da den. Hvis du alligevel selv vil forsøge, at skifte pladen, er det nok klogt, at stille spørgsmål om hvordan her på E. hvor der er andre, som har prøvet det. Men måske har helgec endnu et kort i hånden?
For en sikkerheds skyld vil jeg lige gentage, at hvis du åbner harddisken ind til pladerne, og der kommer et støvfnug ind, og det gør der. Så er disken i alt fald færdig. Og så kan du ikke regne med, at et firma kan klare problemet. Så pas på med, hvad du gør. Når helgec kaster håndklædet, kan du lige så godt lukke her. Der er desværre ingen som kan klare det problem.
Synes godt om
Slettet bruger
21. marts 2008 - 18:18#36
Du har vel kontrolleret lodningerne ved de 4 strømben på harddisken
Jeg venter til jeg hører fra en af de recover firmaer, og ser hvad de har af tilbud til mig, håber bare de kan genskabe det hele, vi får se.
Hvis jeg vil skiftet printet vil jeg nok høre en her fra Exp om de vil gøre de for mig mod betaling, som sagt det værste der kan ske er at det ikke virker og den bliver sat tilbage på den nye HD.
MEN tak for al hjælpen, ved ikke om jeg vil prøve det med fryseren er lidt bange for jeg ødelægger den.
Jeg ved ikke med pointne, vil gerne tildele jer nogle for al den hjælp og især helgec, kan du/i ikke poste et svar så jeg kan give dem.
Helgec, mener du at et udskift af printet vil hjælpe noget ? Hvis ja, er du interesseret i at udskifte det med en ny harddisk for mig, mod betaling selvfølgelig. Og hvis det ikke virker så kan den jo altid sættes tilbage på den nye harddisk og den ''syge'' HD bliver sendt til IBAS eller lign.
Du kan besvare med et svar og samtidig modtage points for al din hjælp.
PS.
min mail er : nalacin@gmail.com
Synes godt om
Slettet bruger
22. marts 2008 - 10:12#40
Du må ikke regne med succes med hensyn til printet, nyere harddiske og d.v.s. under 2-3 år har som reget en unik kode i chippen som korresponderer med selve disken og derfor er det en saga blot at gøre det trick med printet, jeg har ihvertfald ikke været i stand til at lave tricket det sidste års tid. En mulighed kunne være at gå ind og gi BIOS de nødvendige oplysninger vedr. Cyl/Head/Sect. er du interesseret hjælper jeg gerne, virker det ikke koster det kun forsendelsen af din harddisk begge veje. Du kan kontakte mig via min hjemmeside hvis du er interesseret Ved. point!! ingen løsning, ingen point
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.