Avatar billede ripley Nybegynder
10. maj 1999 - 00:00 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Hvad er der galt med PWS?

Jeg har et stort problem med brugen af PWS i forbindelse med ASP. Jeg har installeret den under windows 95 og fået fat i den Winsock 2-komponent, den krævede for at køre. Men hvis jeg laver et simpelt ASP-script og lægger det i inetpub/wwwroot-mappen, og så forsøger at åbne det via en htmlside, der linker til den - så sker der intet som helst. Burde den ikke kunne afvikle ASP-scripts uden videre?
Jeg undrer mig også over, at jeg ikke kan bruge http://localhost/..etc.-stien, som bruges meget i diverse bøger. PWS insisterer på at blive tilsluttet til Internettet, når jeg angiver denne sti. Er der nogen, der kan hjælpe??
Avatar billede thoeger Nybegynder
10. maj 1999 - 11:14 #1
Ja et sted under internet indstillinger skal du prøve at skifte til tilslutning via LAN. Og dine asd virker ikke fordi du nok ikke har gjort bibliotektet script berettiget det gøres inde i PWS manager under avanceret. Og så tager du bare egenskaber for det på gældende bibliotek.
Avatar billede sirius Nybegynder
12. maj 1999 - 20:29 #2
du skal bruge http://localhost
localhost skal bare være navnet på din computer, det ændre du inde under egenskaber for andere computer under idification. f.eks. hvis din computer heder ripley så skal di bruger addressen..
http://ripley
og så viser den de sider som ligger i det bibliotek som du har sat den til at lede i..
Avatar billede Slettet bruger
16. juni 1999 - 20:20 #3
det kan ogsp være at du ikke har asp understøttelse på din pws kan findes på : http://netcoders.dk under download!!



Avatar billede ripley Nybegynder
14. marts 2001 - 07:46 #4
Jeg fandt ud af, at jeg skulle fjerne afkrydsningen \"work offline\" i browseren - så virkede det!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester