Avatar billede php-nybegynderen Nybegynder
02. april 2008 - 14:36 Der er 2 kommentarer

CMOS system error - defaults loadet

Hvad betyder det når der står følgende under opstarten af min compuer? "CMOS system error - defaults loadet!" Er det noget jeg kan gøre noget ved?

Mine muligheder er F1 og DEL... Ved DEL kommer jeg ind i BIOS og F1 så går den videre til en menu, hvor jeg kan vælge Floppy, CD osv.. (dog kan jeg ikke flytte med pilene eller vælge en af dem ved at trykke enter i den menu med floppy osv.)
Avatar billede thov Forsker
02. april 2008 - 15:16 #1
Det er nok bundkortets batteri som er brugt op, for så glemmer den tiden og hardware indstillingerne.
Smut på tanken, og køb et CR2032 batteri :-)
Avatar billede jingles Nybegynder
03. april 2008 - 22:35 #2
Ville jeg også satse mine penge på.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester