04. april 2008 - 08:52Der er
10 kommentarer og 2 løsninger
Den nuværende kreditkrise
Hej eksperter,
her et lidt usædvanligt spørgsmål, men har spekuleret over det i længere tid og håber nogle her inde kan besvare det for mig. Har læst lidt om det, men vil nok bedre forstå det på almindeligt dansk :)
Hvad handler den nuværende finanskrise egentlig om og hvad er skyld i den?
Jeg er selv boligejer, så derfor spekulerer jeg da på det.
jeg lidt usikker på hvad du mener?? .. hvis det er boligmarkedets 'krise' så skyldes det for stor udbud i forhold til efterspørgslen. Altså da priserne begyndte at stige så for mange $$ tegn og begyndte at bygge. Normalt bliver der bygget ca 500 lejligheder hvorimod i samme periode blev der bygget 3000. Så blev markedet mættet og priserne falder. Samme princip gælder alle finanf områder. Hvis der er for mange kartofler et år så falder prisen på det - det er simpel udbud/efterspørgsel forhold.
ok .. det er jo en mere kompliseret ting som jeg tror andre mere kompitente folk kan forklare bedre, men jeg kan gør forsøg... Det globale økonomi hænger jo sammen - ikke så mærkeligt eftersom den er global :D - men når der krise i USA med hensyn til det amerikanske forbrugers købekraft betyder det også noget for os da vi sælger meget til USA. Og hvis de ikke kan købe det så kan vi ikke få penge ind til vores forbrug og så er det en domino effekt derfra. Du kan også tænke på muhamed krisen hvilket resulterede i at Arla blev nødt til at fyrre folk. Altså når der er noget som ikke kan købe noget så er der nødvendigvis noget som ikke kan sælge det, og hvis man ikke kan sælge så har man heller ikke penge til at købe... det er MEGET simplificeret så jeg håber der er nogle økonomer som kan give dig noget mere detaljeret forklaring.
Jeg er bestemt heller ikke økonom - men jeg mener at vide, at det faktisk bunder i den amerikanske boligkrise. De har også haft nogle fede år, og går nu ind i de magre år ligesom her i landet.
ja men her .. men måske kommer der nogle hardcore eksperter på økonomi og siger noget endnu klogere! Og som ole_madsen siger har USA også haft bolig market nedtur, faktisk i sådan en grad at USAs regering blev nødt til at treæde til og lave nogle særordninger/hjælpe de ramte. Men ved ikke helt præsist hvad det gik ud på.
så vidt jeg ved er en af hovedårsagerne at de amerikanske banker har været for ivrige med at låne penge ud og at lånene var skruet sådan sammen at de første betalte man en meget lav rente som så skulle stige til markedsrenten efter et par år (de såkaldte subprimelån: http://en.wikipedia.org/wiki/Subprime). Problemet var så at der var rentestigninger og mange kunne ikke betale deres lån tilbage (bl.a. så blev subprime brugt til at låne til folk som havde dårlige kreditvurderinger og som dermed ville have svært ved at låne normalt). Krisen opstår fordi bankerne låner af hinanden og så længe de tror på at de kan få pengene igen er markedet i ligevægt, men når det begynder at gå galt så spreder det sig som ringe i vandet.
jeg tror også det har meget at gøre med at usa i mange år har "levet over evne", de importerer meget mere end de sælger (betalingsbalance), men da usa er "så stort" har resten af verdenen "stolet" på dollaren (og dermed dens værdi). Der er/var en del lande der "bandt" sin valuta til dollaren (som vi i dk gør til euroen), men ikke "tør" mere, da den er "i frit fald" ;o)...
Et subprime laan er bare et risikabelt laan (baseret paa laantagers kredithistorie og udbetaling/frivaerdi).
Et ARM laan er et laan hvor man starter med en lav rente og siden stiger (f.eks. 2 aar med 4% og saa 28 aar med 8% - sammenlignet med et fastrente laan med 30 aar med 6%).
Det er jo aabenlyst et selvmords laan. Men det fungerer saa laenge at hus priserne stiger. Man betaler kun 4% saa i 2 aar og efter de 2 aar er husets vaerdi steget saa meget at man kan skifte til et fasterente laan (fordi der er saa stor frivaerdi at det ikke laengere er et subprime laan). Hvis huspriserne stopper med at stige eller endda falder, saa kan de ikke refinansere og de har heller ikke raad til at blive i huset fordi huslejen stiger voldsomt. Og saa ender det med tvangsauktion, personlig konkurs etc..
En anden suspekt laan type er Alt-Q laan populaert kaldet loegner-laan. De blev oprettet for maneg aar siden for at give selvstaendige mulighed for at koebe hus. De har jo ikke en fast loen der kan dokumenteres men saa underskrev de en erklaering om at de tjente saa og saa meget. Hvis de havde en god kredit historie og laane formidleren kendte dem, saa fungerer det fint. Men ordningen blev misbrugt saaledes at laan formidlere med tvivlsom moral bare bad laantagere skrive et stort beloeb paa, saa laanet kunne gaa igennem og formidleren faa sin provision. De giver ogsaa mange konkurser nu.
Obligationer baseret paa subprime laan blev saa bundtet sammen og solgt til diverse investerings banker. Eller i mange tilfaelde til saerlige datter selskaber under investerings banker der ikke optraadte i deres normale regnskab.
Huspriserne steg voldsomt i USA 2002-2006 og pludselig havde man naaet en graense for hvad koeberne kunne betale. Og saa stoppede stigningen og huspriserne faldt en smule (meget i steder som Californien of Florida, hvor priserne var gaaet helt grasat).
Det samme er sket i Danmark. Men hvor de i Danmark ikke har haft saa store foelger (for de fleste), saa har det i USA resulteret i mange konkurser p.g.a. forskellige suspekte laane typer ARM, Alt-Q etc..
Naar folk ikke kan betale deres laan saa styrtdykker vaerdien af de obligationer som investeringsbankerne har koebt og bogfoert til fuld vaerdi uden at saette paenge af til tab selvom det er subprime laan.
Saa styrtdykker aktie kurserne paa banker. Det traekker andre aktier med ned.
Og bankerne begynder at samle paa kontanter og dermed ikke saa villige til at laane penge ud, hvilket resulterer i det saakaldte credit crunch, hvor selv sunde forretninger svaert ved at laane penge. Og det skubber yderligere til krisen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.