Avatar billede pcdl Nybegynder
04. april 2008 - 12:50 Der er 6 kommentarer

mysql server på 2 harddiske

hej har en mysql server på som er indstalleret på 1 harddisk men den er snart fuld kan man så få den til også at bruge sin harddisk 2 ?
Avatar billede Slettet bruger
04. april 2008 - 13:00 #1
ja men så skal du også have 2 databaser, men der findes sikker nogle drivere/værktøjer som kan "merger" 2 eller flere harddiske. Er det en linux ?
Avatar billede pcdl Nybegynder
04. april 2008 - 13:07 #2
nej det er en windows 2003
Avatar billede pcdl Nybegynder
04. april 2008 - 13:08 #3
fordi problemet er nemlig at den ene harddisk stort set er fuld og kan jo ikke bare lave en helt ny server fordi så kan jeg jo ikke hente min database ned fra 2 steder så på en eller anden måde skal det køre sammen som et cluster eller noget i den stil
Avatar billede Slettet bruger
04. april 2008 - 13:14 #4
ja det lyder meget rigtigt, se http://www.mysql.com/products/database/cluster/
Avatar billede pcdl Nybegynder
04. april 2008 - 13:19 #5
tror bare det der er så du sætter flere servere sammen ville helst bare sætte mine harddiske sammen
Avatar billede a1a1 Novice
04. april 2008 - 15:15 #6
du kunne også flytte (hele) dit data dir til den nye disk, det burde ikke være noget problem..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester